Trouwens, zegt Van Nieuwkerk, er is hem niet gevraagd de oplage te verhogen. Zijn opdracht luidt: het jaarlijkse verlies te verminderen. 'Nou ja, uiteindelijk zal het verlies hoofdzakelijk moeten worden ingelopen door meer kranten te verkopen.' En door een aantal bezuinigingen door te voeren. En door voortdurend de pet van commercieel directeur op te zetten. Maar een journalist moet zich toch niet bemoeien met de keuze van het juiste reclamebureau of met de vraag of de distributie efficiënter kan? Uit 'de overlevering' weet Van Nieuwkerk dat het vroeger ondenkbaar was dat een hoofdredacteur zich met zoiets als commercie inliet. Inkomsten, oplagen, advertenties: met zulke dingen moesten directies en mensen ergens ver weg in het krantengebouw zich maar lekker bezighouden. In de tussentijd zorgden redacteuren wel voor de inhoud van een krant. Bij Van Nieuwkerk staat de inhoud nog steeds voorop. Maar: 'Dat vind ik nauwelijks meer van deze tijd. Over commercie praten is voor sommigen redacteuren nog steeds of ze zich aan vuur branden, maar ik vind het noodzakelijk om me ook in die strategieën te verdiepen.' Cafétoog Eerst medewerker literatuur, daarna chef kunst, dan adjunct- en waarnemend hoofdredacteur en nu dus hoofdredacteur. Het doorschuiven van Van Nieuwkerk naar de top van de krant is vergelijkbaar met de speler die tot trainer wordt gepromoveerd. Danny Blind die het ene seizoen Richard Witschge in de diepte aanspeelt en het jaar erna beslist dat Witschge het maar eens in het tweede moet proberen: zoiets kan eigenlijk niet. Kan Van Nieuwkerk beslissingen nemen over collega's met wie hij gisteren nog gezellig aan de cafétoog stond? Het is een van de weinige schaduwkanten van zijn werk, zegt Van Nieuwkerk. 'Ik heb daar erg aan moeten wennen. Heel raar. Ik ben niet iemand die denkt in termen van "de baas zijn". Ik voel me one of the boys en toevallig geef ik daar leiding aan. Maar dat is een illusie: ik ben helemaal niet meer one of the boys. Ik merk het in het contact met sommigen. Niet leuk. Ik kom ook bewust niet meer in hetzelfde café als mijn collega's. Waar bier vloeit wordt opener en agressiever met elkaar gepraat. Het ongemak dat dat in de hand werkt, ben ik liever voor.' Meer tennis Op zoek naar nieuwe strategieën om Het Parool bij de lezers in de bus te krijgen zou het volgens Van Nieuwkerk 'geen verstandige keuze' zijn eens wat minder voetbal voor te schotelen. Ten faveure van bijvoorbeeld wat meer tennis of volleybal. Een voetbalverslag heeft toch immers nog nauwelijks een functie? Iedereen heeft alles, inclusief voor- en nabeschouwing, de vorige dag al minstens drie keer op tv gezien? De honger naar informatie over sport is niet te stillen, zegt Van Nieuwkerk. De sportpagina behoort, met de voorpagina en pagina drie, altijd nog tot de best gelezen pagina's van de krant. 'Bijna dagelijks is er op tv een voetbalwedstrijd te zien, maar van teruglopende kijkcijfers is ook nauwelijks sprake. Wat denk je dat straks tijdens het WK in Frankrijk gebeurt? Je wilt niet eens weten hoeveel mensen daar naar zullen kijken. Veel voetbal op tv genereert meer aandacht voor voetbal in het algemeen. Dani, Litmanen en Kluivert hebben hun sterrenstatus te danken aan de tv. Iedereen wil alles van die jongens weten. Kranten voorzien in die behoefte.' Maar straks moeten kranten wel betalen voor interviews met die stervoetballers. Is het niet aanstaande zomer, dan wel bij het EK van 2000 of het WK van 2002. 'Heel zorgelijk. Maar zover is het nog lang niet. Rob Cohen heeft met zijn Team Holland een soort Walt Disney-droom voor ogen. In Amerika heeft hij gezien hoe je beroemdheden kunt exploiteren. Hij mag het van mij hier proberen, maar Nederland is Amerika niet. De voetbalsport heeft er geen voordeel bij zich zo onsympathiek op te stellen. In de plannen van Team Holland moeten alle spelers evenredig vaak gebruikt worden door de media. Daar trapt dus niemand in. Wie is er nou geïnteresseerd in Ed de Goey? RTL4 neemt op prime time echt geen genoegen met een reservespeler als Johan de Koek; zij willen Dennis Bergkamp. Ik betwijfel ook of alle spelers zich kunnen vinden in het plan. Ik geloof er niets van dat de donkere spelers zich laten vertellen met wie ze wel en niet 222 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 222