Danny Blind die het ene seizoen Richard Witschge in de diepte erna beslist dat Witschge het maar tweede moet proberen: Laatste luchtw; zoiets kan eigpnlpufefcerc op laatst^ylucf hoofdredacteur die, pak weg zo'n twintig jaar terug, leiding gaf aan ieder willekeurig Nederlands dagblad of tijdschrift. De tijd dat de krant een meneer was. En de hoofdredacteur een opinion- leadereen gewichtige heer met een keurige stropdas, die met een keurig accent gewichtige meningen formuleerde. Van Nieuwkerk wordt zo langzaamaan gek van de opmerkingen die hij daarover te horen krijgt. Alsof ze het hem kwalijk nemen dat hij niet het type hoofdredacteur is 'die zich met een dikke sigaar in zijn werkkamer terugtrekt om een redactioneel commentaar te schrijven. Ik krijg het gevoel dat ik me moet verontschuldigen dat ik jong ben, op een fiets rijd en geen stropdas draag. Ik hoef niet zo nodig de opinion-leader uit te hangen. Ik voel me goed zoals ik ben. Ik ben niet hoofdredacteur geworden omdat ik zelf zo graag wilde, maar omdat een grote meerderheid van de redactie voor mij heeft gekozen.' m S Jf jr jm aanspeelt en het jaar HErPARO Brutaal Onder het bewind van Van Nieuwkerk zal moeten blijken of Het Parool bestaansrecht heeft. De oplage van de voormalige verzetskrant lag in de jaren zestig op ruim 200.000 exemplaren. In ruim dertig jaar tijd halveerde de oplage naar circa 95.000 exemplaren. Het jaarlijkse verlies bedraagt momenteel ongeveer zeven miljoen gulden. Onder Sytze van der Zee, Van Nieuwkerks voorganger, kregen de plannen om Het Parool te redden van de steeds dreigender ondergang concrete vorm. Het voorstel van Van der Zee om de krant als landelijk dagblad op zogenoemd 'halfformaat' (tabloid) te laten verschijnen werd door de uitgever afgewezen. Omdat Van der Zee zijn lot aan dat plan had verbonden, verdween hij een jaar geleden van het toneel. Als adjunct-hoofdredacteur had Van Nieuwkerk de afgelopen jaren uiteraard ook zijn ideeën over de toekomst van Het Parool gespuid. Voor hem was niet zozeer het formaat van de krant van belang, wel de inhoud. Die moest vooral op Amsterdam zijn gericht, en 'brutaal' van toon. En wie A zegt, vindt Van Nieuwkerk, moet daar B op laten volgen. Toen bleek dat de redactie het grotendeels met hem eens was, moest hij zijn plannen ook maar eens waarmaken. Als hoofdredacteur. Van de uitgever krijgt hij precies vier jaar de tijd Het Parool er weer bovenop te helpen. Dat het tweede katern van de krant intussen wel op halfformaat verschijnt is voorlopig bijzaak. Net als de beslissing om de in de krantenwereld heilige pagina drie open te stellen voor adverteerders. Belangrijker is dat Het Parool zich middels een tweede pagina nog intensiever met Amsterdam bemoeit en dat de toon inderdaad 'brutaler' is dankzij nieuw aangetrokken medewerkers als Freek de longe, Martin Bril en Jan Lenferink. Toch blijft de vraag: waar begin je in vredesnaam aan? Is er nog wel redding mogelijk? Hoe multicultureler Amsterdam wordt, hoe minder krantenlezers er zijn; de concurrentie die kranten moeten leveren met de tv wordt steeds groter; adverteerders staan niet in de rij. De sombere perspectieven zijn Van Nieuwkerk het afgelopen jaar bij herhaling ingepeperd. 'Ik had ook kunnen zeggen: zoek maar een ander. Ik heb die baan niet moeten nemen. Maar ik vind deze krant de moeite waard. Ik zie ook goede kansen voor Het Parool. Ja, waar baseer ik dat op...? Het is een gevoel; puur optimisme. Aan de ander kant: ik ben geen dwaas. Amsterdam heeft 750.000 inwoners; wij hebben nu dik 90.000 abonnees. Waarom zouden dat er geen 110.000 of 120.000 kunnen worden? Dat is toch geen onrealistische gedachte?' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 221

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 221