De buitenstaander redacteur van Het Parool uwkerk, door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx Even heeft hij er nog over gedacht een lucratief bv'tje te beginnen, maar op 1 juli van dit jaar liet Matthijs van Nieuwkerk zich kronen tot hoofdredacteur van Het Parool. Niet omdat hij die baan per se wilde hebben, maar omdat een grote meerderheid van de krant het wilde. En omdat Van Nieuwkerk gelooft in het bestaansrecht van een 'brutaal' Amsterdams dagblad. Het nieuws dat Jari Litmanen naar Real Madrid vertrekt zal hij eerder lezen dan het bericht over het aftreden van CDA- leider Jaap de Hoop Scheffer. 'Dat doet 99 procent van Nederland.' Pleidooi voor een andere sportjournalistiek, hommage aan Dennis - 'de merkwaardigste voetballer die ons land gekend heeft' - Bergkamp. Matthijs van Nieuwkerk is een liefhebber van voetbal. Maar, zegt hij, laten we de boel ook niet overdrijven. Sinds zijn aantreden als hoofdredacteur van Het Parool, op 1 juli van dit jaar, is hem zijn liefde voor voetbal tot vervelens toe nagedragen. Gebeurt ook snel als je als bijbaan ook nog hoofdredacteur bent van Hard Gras, het 'voetbaltijdschrift voor lezers', en als je er geen geheim van maakt op zaterdag bloedfanatiek achter een bal aan te rennen. En nee, hij zal er ook echt niet omheen draaien wat hij als eerste op de voorpagina leest: het nieuws over een aanstaande transfer van Jari Litmanen zal het altijd winnen van het bericht over het aftreden van Jaap de Hoop Scheffer als CDA-fractievoorzitter. 'Negenennegentig procent van Nederland leest toch eerst over Litmanen? Ik verdenk zelfs Wim Kok ervan dat te doen.' Ter correctie van het eenzijdige beeld wil Van Nieuwkerk wel kwijt dat hij 'duizend keer langer' in Amerikaanse literatuur leest dan in voetballiteratuur, dat hij veel meer van zijn vrije tijd aan cultuur besteedt dan aan voetballen. En vat zoiets niet op als een verdediging, want: 'Ik heb er zo langzamerhand genoeg van voortdurend examen te moeten afleggen in wat ik weet van de binnen- of buitenlandse politiek.' Niettemin erkent Van Nieuwkerk dat hij niet echt past in het clichéprofiel van de AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 219