Groot was op het middenveld de strateeg tussen verdediging en aanval en de beweeglijke Johan Cruijff was ongrijpbaar voor de Portugezen. Na zeven minuten scoorde Inge Danielsson, op aangeven van Cruijff. Scheidsrechter Sbardella keurde de treffer wegens buitenspel af. Drie minuten later ontfutselde Johan Cruijff Jacinto de bal. De jonge Ajacied ging door op links en gaf de bal voor op Danielsson die hem meesterlijk in de hoek kopte: 0-1. Drie minuten later ging Piet Keizer - ook al uitblinkend - een combinatie aan met de charmantste Ajacied, de kersverse 'Amstelknar' Theo van Duivenbode. De allercharmantste inzet werd door doelman Henrique losgelaten, waarna de toestormende Cruijff de bal in het doel tikte: 0-2. Benfica probeerde onder de druk van Ajax uit te komen, maar de Amsterdammers waren heer en meester. Dit gebeurde met een vertoon van overmacht dat twee jaar later gemeengoed zou gaan worden in Europa. Ajax wikte en beschikte. Na ruim een half uur speelde Sjaak Swart Johan Cruijff aan, die razendsnel om enige Portugezen draaide (inclusief doelman Henrique) en de bal hard en laag in het doel schoot. Een doelpunt van absolute wereldklasse. Eusébio keek aan de andere kant van het veld zijn ogen uit. Dat deed hij ongetwijfeld samen met Tonnie Pronk, zijn 'maatje' die avond. De verdediger was geen vaste waarde meer in het eerste, maar tegen Eusébio had hij laten zien te goed te zijn voor de reservebank. Het wachten was op de 0-4, die zonder twijfel de genadeslag voor Benfica zou hebben betekend. Het publiek in het ijskoude Estadio da Luz begon de eigen ploeg uit te fluiten. Slechts één keer eerder, in 1966 tegen Manchester United, had Benfica een Europese thuiswedstrijd verloren (1-5). De schade bleef nu 'beperkt' tot 1-3. Ajax kon logischerwijze het enorme tempo van de eerste helft niet de hele partij volhouden. Benfica kwam wat meer in de wedstrijd, hoewel Sbardella Ajax een Blijdschap bij de Ajacieden. Ajax heeft het onmogelijk geachte verricht: vanuit een kansloze positie is men tegen Benfica weer terug in de race. De 3-1 overwinning in het Estadio da Luz maakt een beslissingswedstrijd noodzakelijk. zuivere strafschop onthield, toen Coluna de doorgebroken Sjaak Swart in het strafschopgebied onderuit trapte. Benfica drong steeds meer aan en in de stromende regen was het voor Ajax ineens alle hens aan dek. Twintig minuten voor tijd gebeurde het op dat moment onvermijdelijke. Torres kopte beide teams richting een beslissingswedstrijd in Parijs: 1-3. Na afloop togen de journalisten meteen naar de kleedkamer van Ajax. Het eerste wat trainer Rinus Michels tegen de op hem af stormende meute riep was: 'Heren, zouden jullie niet eens beginnen met een applausje voor de spelers.' Aan dat verzoek werd grif voldaan. Ajax had op een superieure wijze het licht uitgedaan in het Estadio da Luz. 180 AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 180