Fi t r dat zich al 'veilig' voelde, speelde in de eigen sporthal een handbalwedstrijd en ging op dinsdagavond naar een revue op de Avenida. Ajax voelde zich ook relaxed, omdat het eigenlijk niets te verliezen had en er de overtuiging was dat er niet nog een keer zó slecht als in Amsterdam gespeeld kon worden. Ajax' linksachter Theo van Duivenbode werd de zaterdag voor de wedstrijd reeds op de schouders gehesen. De vrouwelijke leden van de carnavalsvereniging de Amstelknarren uit Ouderkerk aan de Amstel hadden hem uitgekozen tot de charmantste speler van Ajax. Prins Frits verhief hem in de Orde van de Amstelknarren. Ajax kon het enorme tempo van de eerste helft niet de hele partij volhouden, waardoor Benfica steeds meer aan kon dringen en het voor Ajax ineens alle hens aan dek was. Hier redt Gert Bals, met achter zich Wim Suurbier, links Velibor Vasovic en op de achtergrond Sjaak Swart, maar het tegendoelpunt kwam er uiteindelijk toch. Rinus Michels had een andere troef. Dinsdagochtend, één dag voor de wedstrijd liep hij met een pak speelkaarten in de hand over de zeer sopperige grasmat van het Estadio da Luz. Hij liet de speelkaarten door zijn handen glijden en liet de joker zien aan de om hem heen staande journalisten: 'Dat is het symbool van Ajax uit de eerste helft in Amsterdam. Ajax liep voor joker.' Op de keper beschouwd liep Ajax die ochtend weer enigszins voor joker in het Estadio da Luz, want van Benfica mocht er niet op het hoofdveld getraind worden. De grasmat moest gespaard worden. Protesten van Ajax hielpen niet, waarna het van lieverlede kwam tot een rondleiding onder leiding van Michels door het enorme stadion. Later die dag werd geoefend op een veldje vóór het spelershotel, 's Avonds werd een bezoek gebracht aan het casino in Estoril. Opmerkelijk was dat Ajax op de wedstrijddag - woensdag - ook nog een bustocht maakte naar de Salazarbrug over de Taag en de Costa de Copernica. Die dag kwam Benfica ook de NTS tegemoet door een veel lager bedrag te vragen voor een rechtstreekse televisie uitzending. In allerijl werd vanuit Hilversum geprobeerd om de faciliteiten te regelen, maar het bleek onmogelijk om dat in zo'n korte tijd voor elkaar te krijgen. De supporters in Nederland moesten het dia avond met het radioverslag doen, overigens zonder Theo Koomen. Die was op maandagavond met zijn auto uit de bocht gevlogen en moest enige tijd rust houden. Dick van Rijn en Wim Hoogendoorn verzorgden nu het commentaar bij de opwindende wedstrijd. Magistraal Ajax speelde de eerste helft magistraal. Na een half uur stond het 0-3. In de verdediging heerste Velibor Vasovic, Henk Foto: ANP m pp- - r - '"V Ij f 1 A. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 179

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 179