stadion al snel een andere naam: Estadio da Luz, naar de nabijgelegen wijk Estrada da Luz, en had niemand het meer over het Estadio do Sport e Benfica, net zoals in Amsterdam de bijnaam 'de Meer' de officiële, maar fantasieloze aanduiding 'Ajax-stadion' verdrong. In Lissabon liggen de twee stadions van de stadsrivalen Benfica en Sporting op minder dan een kilometer van elkaar. Het Estadio da Luz was - zeker naar de huidige maatstaven - een sober stadion, hoewel het wel vanaf het begin volledig uit (veelal betonnen) zitplaatsen bestond. Het stadion was gebouwd in een kuil, omgeven door een kale vlakte, waarop later een complete sportaccommodatie zou verrijzen, met trainingsvelden, tennisbanen, zwembaden en een atletiekbaan (de laatste in 1972 geschonken aan de club door een vermogende supporter). Tot op de dag van vandaag is het stadion onoverdekt en geeft het vele beton het geheel een koude, saaie indruk. Bij de bouw bevatte het stadion twee ringen, in 1960 werd daar nog een ring boven gevoegd. Boven de entree bevindt zich een enorm metalen beeld van een adelaar, het symbool van de club. Onder het beeld staat het motto van de club: E Pluribus Unum (Allen voor één). De adelaar prijkt ook op de vier betonnen lichtmasten. Aan de voet van de lichtmasten bevinden zich honderden tegeltjes met daarop de namen van de mensen die financieel aan de verbouwing hebben bijgedragen. Eenzelfde idee is ook voor de restauratie van het Olympisch stadion bedacht; de namen van alle geldschieters zullen in Amsterdam op stoelen komen te staan. De lichtinstallatie van Benfica werd in 1958 in gebruik genomen en was de eerste lichtinstallatie in Portugal. Net als bij de opening ging deze gebeurtenis gepaard met een wedstrijd tegen Porto. Beide keren verloor Benfica. Successen waren er echter meer dan genoeg. Tussen 1960 en 1977 werd Benfica veertien keer kampioen en won het tweemaal de Europa Cup 1. Eusébio De grote man bij Benfica was uiteraard Eusébio, een van de uitblinkers van de legendarische Europa-Cup-1-finale van 1962 in het Olympisch stadion van Amsterdam, toen Benfica met 5-3 van Real Madrid won. Vier jaar later werd hij tijdens het WK in Engeland met negen treffers topscorer van het toernooi. Naast een fenomenaal voetballer was Eusébio een echte sportman, die sportiviteit hoog in het vaandel had staan. Dit zou onder meer Foto: Louis van de Vuurst Op 1 december 1954 werd het Estadio do Sport Lisboa e Benfica geopend. In de volksmond kreeg het stadion al snel een andere naam: Estadio da Luz, naar de nabijgelegen wijk Estrada da Luz. Boven de entree bevindt zich een enorm metalen beeld van een adelaar, het symbool van Benfica. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 175

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 175