Historische grond door AAarcelle van Hoof io da Luz Foto: ANP/Allsport In de kleedkamer van het imposante stadion had Sjaak Swart nog even het programmablaadje doorgekeken. Daarin zag de rechtsbuiten onder meer een opsomming van alle Europese overwinningen die er behaald waren in het Estadio da Luz. Ajax, dat thuis een week eerder kansloos met 3-1 had verloren, had dan ook geen schijn van kans om dat grote Benfica in de kwartfinale van het Europa-Cup-1-toernooi uit te schakelen, zo redeneerde men. Dertigduizend Portugezen en een kleine duizend Ajax-supporters beleefden echter op 19 februari 1969 een van de grootste exhibities uit het Europese voetbal. Een magistraal Ajax won met 3-1 en in het 'stadion van het licht' stond vooral Johan Cruijff in de schijnwerpers. mag dan wel bijzonder groot zijn, bijzonder fraai is het niet. Slachtoffer van successen Benfica, opgericht in 1908, is een van de meest succesvolle clubs in Europa. Het werd maar liefst dertig keer kampioen van Portugal en won - in 1961 en 1962 - de Europa Cup 1. Het eerste landskampioenschap van 1936 vierde men in het Estadio das Amoreiras, gelegen op een heuvel en plaats biedend aan 15.000 bezoekers. Na de eerste successen werden er plannen gemaakt voor een flinke uitbreiding. In 1940 volgde inderdaad een forse verandering, maar dat was er niet een ten goede: het stadion werd afgebroken ten faveure van het viaduct Avenida Duarte Pacheco. Benfica verhuisde naar Campo Grande. Tijdens de openingsceremonie op 5 oktober 1941 werden symbolisch stukken grond van de vorige vijf Benfica-velden gemengd met het nieuwe veld. Een fraai gebaar, maar al snel werd Benfica slachtoffer van zijn successen: het stadion was te klein, waardoor men regelmatig moest uitwijken naar het nationale stadion. In 1951 werden plannen gemaakt voor een nieuw stadion, dat 60.000 toeschouwers kon herbergen. Op 1 december 1954 werd het Estadio do Sport Lisboa e Benfica geopend. In de volksmond kreeg het AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 173

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 173