was hij Ajax. David Endt had ook een bijzonder gevoel voor voetbal. In zijn stukjes proefde je zijn passie.' Dat Petersen deze merkwaardige club verliet voor Monaco, 'de rijkste plek van de wereld' zoals hij het zelf uitdrukt, was niet vanzelfsprekend. 'Ik had het gevoel dat ik aan de andere kant van de aardbol terechtgekomen was. Bij Ajax had ik me als speler kunnen ontwikkelen, maar Monaco was sportief alleszins een stap terug. Je moet je in de eerste plaats aanpassen aan de Franse mentaliteit. Bij Ajax word je door iedereen geholpen, je maakt er vrienden voor het leven. Bij Monaco mocht ik het allemaal zelf uitzoeken. Bovendien sprak ik geen woord Frans en met Engels kom je er niet ver. Je telt er ook niet mee. Ik had er het gevoel een domme voetballer te zijn. Je bent een speler, met geld. So what? Niets bijzonders aan. Iedereen heeft er geld.' De voetballer zucht en vervolgt: 'Ach, uiteindelijk heb ik geleerd met de mensen om te gaan. Ik ben eerder een verlegen type, nu nog. Twee jaar heb ik erover gedaan om geaccepteerd te worden. Het probleem is, dat je moet kunnen binnendringen in hun groepjes. Dat lukte niet meteen. Mijn persoonlijkheid is daar wel sterker van geworden, gewoon omdat ik het keihard voor mezelf moest opnemen. Op den duur leer je hoe je te gedragen. Met menselijkheid kom je ver, dat heb ik er wel geleerd. Een voorbeeld: je gaat naar een restaurent en er is geen plaats. Je kunt als wachtende moeilijk met geld staan zwaaien naar de ober, want dat doen ze allemaal. Dus gaat het erom dat de ober je de sympathiekste vindt. Edgar Davids kwam een keer op bezoek. "Je leeft hier in een film," zei hij. Precies, zo is het.' Prins Op voetbalvlak leerde hij er nauwelijks wat bij. 'Wat wil je? Monaco is immers geen voetbalclub, want de vereniging werkt niet professioneel genoeg en wordt niet ondersteund door een traditie. Arsène Wenger was er mijn eerste trainer. Hij heeft goed werk gepresteerd, maar zijn opvolger Tigana maakte er een potje van.' Hoe dat zo? Monaco werd toch kampioen vorig jaar? 'Jawel, ik heb vijftien partijen betwist. De ploeg is op eigen kracht kampioen geworden en niet door de werkwijze van Tigana.' Erg democratisch gaat het er niet aan toe, want, stelt Petersen categorisch: 'Er beslist maar één man bij die club en dat is de prins.' Hij heeft prins Rainier één maal ontmoet. 'We werden uitgenodigd op een diner, toen we de titel behaalden. Ieder kreeg een grote fles champagne en een medaille vanwege zevenhonderd jaar Grimaldi- dynastie aangeboden.' Prinses Caroline kreeg hij nooit te zien. Haar jongere zus Stéphanie des te gemakkelijker. 'Die stond in de shop Replay gewoon aan de kassa.' Lachend: 'Gek, hè?' Gefortuneerde Nederlanders, ook oud- Ajacieden, klitten samen in Monaco. Kende hij die kolonie? 'Daar had ik wel contact mee. In bepaalde vaste kroegen trof je ze aan. Elke vrijdag was er een Nederlandse avond, leuk. Dat waren de goede kanten van Monaco. Zoals ook de veiligheid bijvoorbeeld. Er is nauwelijks criminaliteit in het vorstendom, want iedereen wordt er bespied met camera's.' Voorpagina's Toen zijn ploegmaat Enzo Scifo hem in februari vroeg om mee naar Anderlecht te trekken, was de zaak snel rond. 'Er was interesse van beide kanten. Ik wilde weer bij een echte voetbalclub terechtkomen. Ergens waar ik de geur van Ajax kon vinden. Een mooi stadion, traditie, ambitie. Ik ben er nu rijper voor, ik sta open voor alles.' België doet hem aan Nederland denken. Hoewel... hij kent het verschil inmiddels. 'Belgen zijn bescheidener. In Nederland is meer openheid, dat mis ik hier een beetje.' Dat bleek recent nog na een Europse uitwedstrijd van Anderlecht bij Salzburg. De club verloor met 4-3 van een bescheiden tegenstander. Dan Petersen ventileerde rustig en zelfverzekerd zijn kritiek op de conservatieve spelwijze. Het risicoloze voetbal beviel hem niet. 'Ik dacht dat Anderlecht wat meer op Ajax leek, maar ik heb me vergist,' beweerde hij. Petersen haalde meteen de voorpagina's van de Belgische kranten. De ontwikkelingen bij Ajax volgt hij nog op de voet. 'Ik vind Morten Olsen een hele goede keuze. Door zijn aanstelling is ook Michael Laudrup gekomen. Aan hem gaan jullie nog veel plezier beleven. Ik dacht dat hij in Japan zijn carrière zou afbouwen, maar blijkbaar heeft Morten hem weer kunnen opladen.' Waar wil Dan Petersen zelf nog terechtkomen? 'Ik ben nu 25 en wil nog naar Italië of Engeland. Maar om daar te geraken, zou ik alvast in de Deense nationale ploeg moeten spelen. Ik heb nul interlands achter mijn naam staan. Dat zit me erg dwars. Toen de bondscoach me laatst kwam scouten, viel ik na tien minuten uit met een verrekking. Tot de Deense selectie behoren, dat is mijn volgende objectief.' Wat heeft het voetbal hem opgeleverd? 'Alleszins talenkennis. Ik vind het heerlijk om een nieuwe taal aan te leren en spreek er inmiddels al vijf. Toch niet slecht voor een jongen, die er op school niet zo vlot in was. Ik heb nu troeven voor later in banden.' AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 168