De radio uit de jaren dertig, de glorieuze jaren zeventig, Cruijffs corner en (rechts) de vierde Europa Cup 1. ingang van het oude Ajax-terrein aan de Middenweg een reclamepop van het blad Revue der Sporten in de vorm van een metershoge voetballer. Behalve gevoetbald en gefeest werd door Ajax ook gecricket en gehonkbald. In de laatste sport werd Ajax vier keer kampioen van Nederland. Ook hier duikt het fenomeen Cruijff trouwens weer op. 'Jopie' was catcher in de honkbaljuniorenploeg die in 1961 kampioen van Amsterdam werd. De glas-in-loodramen uit de Meer waarop de diverse door Ajax beoefende sporten zijn uitgebeeld, sieren tegenwoordig het restaurant op de Toekomst. Maar er werd vooral gevoetbald. Voor de oorlog beleefde Ajax een periode waarover nog steeds met ontzag gesproken wordt als 'De Gouden Jaren Dertig'. Tien achtereenvolgende seizoenen leverden liefst dertien titels op: acht keer afdelingskampioen en vijf keer de landstitel. De grote spelers die Ajax op zo'n hoog niveau hielden waren Gerrit Fischer, Jan Schubert, Wim Volkers, Gerrit Keizer (wiens bewaard gebleven schoenen in het museum te bewonderen zijn), Piet van Reenen (met 273 doelpunten nog altijd bovenaan Ajax topscorerslijst) en Wim Anderiesen. De laatste was in het dagelijks leven politieagent. Omdat hij regelmatig op zondag dienst had - soms zelfs op het Ajax-terrein! - miste hij nogal wat wedstrijden. Het waren er toch nog 309. Een aardig tijdsbeeld geeft ook het naar de radio luisterende gezin. Het geluid dat uit de Philips-radio komt is het radioverslag dat Han Hollander gaf van de wedstrijd België-Holland op 12 mei 1935, die in een 2-0 overwinning voor Holland eindigde, nadat de AVRO in 1928 als eerste een rechtstreeks verslag van een voetbalwedstrijd had uitgezonden, werden in de jaren dertig radio-uitzendingen over voetbal steeds populairder. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 15

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 15