De Ops Een wit vel met twee rijen namen daarop. Meer niet, een eenvoudig stuk papier, later misschien voorzien van een logo. En toch is het meer dan een wit vel papier met twee rijen namen. Het is en mooi, kostbaar geheim. De Opstelling. door David Endt Foto: Yvonne Witte Het begint al een dag van tevoren. Er zijn er die bedelen er al een dag voor de wedstrijd om. Het is hun van levensbelang, het is hun eten, hun drinken. De Opstelling. Vertel ze niet dat je De Opstelling niet hebt, nog niet hebt, dan draagt hun stem een zweem van verongelijktheid. Ze geloven je wel en ze geloven je niet. Ze denken dat je het geheim houdt terwijl ze best weten dat je niets geheim te houden hebt. Hoewel, soms wel. Dan weet je De Opstelling maar dan mag je hem niet weggegeven, prijsgeven. Je moet er ook niet te vroeg mee zijn. Want De Opstelling, dat is iets voor de laatste fase, het is een wezenlijk onderdeel van het klimmen naar de climax. Het is mooi om een geheim bij je te dragen en dus een beetje geheimzinnig te kunnen doen. Door te veinzen dat je het witte vel met de twee rijen namen in je binnenzak hebt zitten. Men smacht naar voorkennis, naar de wetenschap welke elf het vandaag gaan doen. Alsof het ze macht over de wedstrijd geeft. Ik ben een van de eersten die het geheim van De Opstelling kent. De trainer geeft hem, al dan niet onder embargo, aan mij door. Daar staan ze, de namen in Deens handschrift gekrabbeld op een papiertje dat ik na bestudering naast mij neerleg. Soms tik ik hem zes uur voor het begin van de wedstrijd op mijn computerblad terwijl ik hem pas vijf uur later officieel mag uitdraaien en prijsgeven. De computer en ik delen het geheim. Het brandt op mijn lippen, het brandt op het scherm. Maar we spreken niet. Terwijl jij wéét. Om je heen speculeren de mensen. Speelt Melchiot of speelt Tobiasen? Speelt Blind? Staat Laudrup in de ploeg of is Hoekstra de linksbuiten? Of Arveladze? Voornamen worden niet genoemd. De Opstelling is een zaak van achternamen. Of het moet om 'Johan' gaan. Er is maar één echte Johan. Hij voetbalt niet meer, maar wanneer je zegt 'Johan speelt', gaat het over één man. En Babangida kan men nog wel 'Baba' noemen maar geen Tijani. En ook geen 'Tijani Babangida'. 'Van der Sar, Tobiasen, Blind, Oliseh...?' begint de nieuwsgierige suppoost, de nieuwsgierige assistent-scheidsrechter, de nieuwsgierige ex-voetballer, de nieuwsgierige programmabladverkoper, de nieuwsgierige verloofde, de nieuwsgierige journalist. Waarom willen al die mensen De Opstelling weten? Omdat ze op die manier contact hebben met de wedstrijd, met de voetbalmaterie. Omdat ze zo meedoen aan de wedstrijd. Met dat contact heb je het idee dat je er invloed op kunt uitoefenen. Het bezit van De Opstelling is meer dan informatie alleen. Zonder De Opstelling kan je de wedstrijd niet laten beginnen. Je moet weten welke spelers je in je hoofd moet laten rennen, passen en scoren. Zonder De Opstelling kan dat niet. Met dat papiertje waarop de elf namen staan uitgetikt in handen kan men beginnen te discussiëren. Of de trainer het wel goed heeft gezien met die opstelling. Men kan zich verbazen over het feit dat Rudy speelt in plaats van Dani. Men kan aan de bar in het spelershome vol trots zeggen dat Morten Olsen voor dezelfde opstelling heeft gekozen als men zelf had bedacht. De Opstelling is dus meer dan alleen maar infomatie. 'Zeg, heb je hem al?' vraagt André Kraan, bestuurslid in ruste maar voor eeuwig Ajax-official. Hij heeft een zeker praktisch belang bij De Opstelling. Misschien moet hij het wedstrijdformulier invullen, De Opstelling voor officiële doeleinden gebruiken. Maar ik weet het zeker, het is ook bij André de pure drang. De drang die iedereen heeft die in grotere of kleinere mate bij de club betrokken is. Het is een rijk bezit, voor even, want onherroepelijk zal De Opstelling zich als een olievlek verspreiden. De eerste blik, de eerste lichaamstaal bij het zien van de opstelling, vertelt ook al een geweldig verhaal. De ogen klimmen het namentrappetje af. Afkeuring, teleurstelling, bevestiging, ingenomenheid. Na het klimmen zie je de ogen glimmen, het genot van de kennis. De bevestiging dat de wedstrijd begonnen is. Het vel papier wordt als een kostbaar kleinood gekoesterd. Een eenvoudig wit maar magisch vel. Twee rijen namen, meer niet. De Opstelling. AJAXMAGAZINE NOVEMBER 1997 159

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 159