miserabele wedstrijd voor hen reden genoeg is om te zingen, te klappen en te juichen. Na de rust, waarin Sugar Lee Hooper vanaf de middenstip poogt het Oranje-legioen op te beuren na de dramatische eerste helft, ontploft de Turkse enclave in de Arena bijna door een mengeling van enthousiasme en verontwaardiging. De Turkse aanvaller Arif Erdem, in het dagelijks leven gehuld in het rood geel van Galatasaray, wordt door Giovanni van Bronckhorst in de zestien-meter onderuit getrokken. Arbiter Sundell uit Zweden wuift alle Turkse claims op een strafschop weg. Ik realiseer mij dat ik, midden tussen de Oranje-supporters, opgestaan ben en wegwerpgebaren maak naar de man in het zwart. Besmuikt kuchend ga ik weer zitten. De wedstrijd zakt langzaam weer af naar het stroperige tempo van voor de rust. Mijn gedachten dwalen af naar een andere Nederlands- Turkse ontmoeting waar ik bij was. Fenerbahce kwam op bezoek in Eindhoven voor de returnwedstrijd in de Europa Cup 1. Vanuit de Ford-fabriek in Amsterdam, waar mijn vader werkte, waren busreizen georganiseerd naar het PSV-stadion en mijn broertje en ik mochten mee. Wij vonden PSV in principe waardeloos, maar de gebroeders Van de Kerkhof hadden onze sympathie. Ook tweeling, ook niet moeders mooiste en ook middenvelder (Willy mijn broer) en aanvaller (René ik). Net als vanavond in de Arena voerden de Turken in het PSV-stadion de boventoon. Met trommels, vlaggen en hartstochtelijk gezang dirigeerden ze Fenerbahce naar voren, hoopvol gestemd door het resultaat in de thuiswedstrijd (2-1). Het kwaliteitsverschil was echter te groot en de Eindhovenaren wonnen ruim met 6-1. Nog nooit hadden mijn broer en ik zo veel volwassen mannen zien huilen, nog nooit duurde een busreis naar huis zo lang en nog nooit haatte ik PSV intenser dan die avond. Als ik opschrik uit mijn gedachten, schiet Bergkamp net over het doel van de Turkse keeper Rüstü Recber, doelverdediger van Fenerbahce. Het is de laatste doelpoging in een saaie wedstrijd die eindigt in 0-0. Nederland is geplaatst voor het WK in Frankrijk en Turkije is uitgeschakeld voor het eindtoernooi. Toch vieren de Turken het gelijkspel als een overwinning. En ze hebben gelijk: Hakan is topscorer gebleven van groep 7 en de duels met Nederland leverden winst en een gelijkspel op. Op weg naar huis besluit ik mijn vader te bellen en hem te feliciteren. Erol Erdomn Net als Giovanni van Bronckhorst lukte het Aron Winter als opkomende halfspeler niet voor enige dreiging te zorgen. Edwin van der Sar op de hielen gezeten door Ed de Goey tijdens het trainingskamp van Oranje in Noordwijk. De nationale doelman hoeft voor zijn positie niet te vrezen. Bondscoach Guus Hiddink roemde de (door Van der Sar) gedirigeerde verdediging van het Nederlands elftal, die tegen Turkije bijna geen kans weggaf. 'Dat is in het internationale voetbal van groot belang.' UAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 152