ervaring dat het in deze voetbaltempel weinig moeite kost de eigen stoel te bereiken. Ze arriveren vrij laat op hun plek. Ook in het vak waar ik zit, komt een plukje Oranje-fans zelfs vlak na de aftrap binnen. Hun plaatsen zijn al bezet door anderen. Er onstaat onenigheid over wie waar hoort te zitten. Irritant, want de 25 op de mat, inclusief het Zweedse arbitrale trio, zijn al actief. Op het vak loopt de onbedoelde stoelendans uit de hand en er wordt zelfs geschopt en geslagen. De onderlinge Oranje agressie roept herinneringen op aan een historische interland. Ik was bijna zeven jaar oud en voor het eerst in mijn leven met mijn ouders, broer en zus op vakantie aan de Turkse zuid-westkust. Het was de zomer van de 'WM 1974', het toernooi van Cruijff, Neeskens, Jansen en andere Oranje grootheden. Op onze camping kwamen vertraagd berichten door dat het Nederlands elftal schier onbedreigd doorstoomde naar de finale. Mijn broertje en ik werden door pa op de hoogte gehouden en de andere campinggasten keken met verbaasde blikken naar een tweeling die, zolang de hitte het toeliet, 'Holland!, Holland!' riep en achter een bal aanholde. De dag van de finale tegen Duitsland brachten we door in Kusadasi, de toen nog niet van toeristen vergeven badplaats. Op een terras keken we naar vage zwart - witbeelden op een krakkemikkig toestel. De penalty van Neeskens, de toen uitgevonden Schwalbe van Hölzenbein en de traumatische treffer van Gerd Müller; ik was te jong om het allemaal echt te begrijpen. Eén ding voelde ik echter wel aan en dat was de grimmige sfeer op het terras. Turkse gastarbeiders in Nederland en hun collega's uit Duitsland waren verhit geraakt door de wedstrijd, door veel bier en door de warme zomeravond. Wat begon als gezonde rivaliteit tussen Turken uit het Ruhr-gebied en uit de Randstad, liep al snel uit de hand. Een behoorlijke vechtpartij was het gevolg. Sip en aangedaan zeulden mijn ouders ons naar de grote witte Opel-stationwagen om gauw weer terug te rijden naar de camping. Ruim 23 jaar na dato zie ik weer dat mensen met eenzelfde nationaliteit elkaar te lijf gaan. Ditmaal zijn het in mijn optiek 'stomme Hollanders' die vechten om hun zitplaats. Politie en stewards weten de gemoederen te bedaren. De wedstrijd is al een half uur verder, maar de moeite van het bekijken amper waard. Turkije leunt zwaar op de verdediging en Nederland mist voorin de scherpte om te scoren. Ik kijk naar het vak met Turkse supporters en zie dat deze Bursaspor-speler Selim Ösur had handen en voeten nodig om Patrick Kluivert te stuiten, maar het lukte hem. Slechts één maal was de Nederlandse spits kansrijk. Na een knappe doorbraak van invaller Mare Overmars tikte hij echter te slap in. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 19sl

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 151