De oprichting, de andere sporten, de begintijd en (rechts) de schoenen van Gerrit Keizer. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997 Voetballen en feesten Een rondgang langs de zeven periodes waarin door kunsthistorisch advies- en organisatiebureau D'Arts, dat verantwoordelijk is geweest voor concept en uitvoering van het museum, de geschiedenis van Ajax is ingedeeld leert dat op het veld de zucht naar succes en daarbuiten het hechte verenigingsleven constante factoren zijn gebleven. Het vijfjarig bestaan werd gevierd met een gekostumeerde voetbalwedstrijd, bij jubilea en kampioenschappen werd steevast uitgebreid gedineerd, er werden revue's opgevoerd en er werd ook al snel een gewoonte van gemaakt om reisjes naar het buitenland te maken. Niets nieuws onder de zon. Bij Ajax' tweede landskampioenschap in 1919 verscheen er een reclameprentbriefkaart van het eerste elftal. Van merchandising had nog niemand gehoord, maar reclame was er wel al. In de jaren twintig stond voor de Een aparte ruimte is er ook voor het tenue. Tot 1911 droeg Ajax een shirt met verticale rode en witte banen en een zwarte broek. Pas na de promotie naar de eerste klasse, waar Sparta in hetzelfde shirt speelde, kwam het magische witte shirt met de rode baan. In de jaren dertig werden veters gebruikt als boordsluiting. Er verschenen rugnummers, begin jaren zeventig speelde Ajax korte tijd in een shirt met een wat smallere rode baan, het beeldmerk van de fabrikant kwam op het shirt, evenals het Ajax-logo, gevolgd door de naam van de hoofdsponsor, later ook het Champions- Leaguelogo en de naam van de speler. De shirts hadden rode of witte of rood-wit gestreepte of helemaal geen kraagjes, maar wat er ook veranderde of werd toegevoegd, de kenmerkende rode baan op het wit bleef. En in dat tenue lopen nu overal ter wereld jongetjes te voetballen en te dromen.

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 13