Ajax Museum Twee verdiepi gesmolten sne door Michel Sleutelberg In de Verenigde Staten noemen ze het 'Hall of Fame', iets dichter bij huis 'Home of History'. In Amsterdam heet het Ajax Museum. En dat is het, een museum voor Ajax. Een voetbalclub tentoongesteld volgens de regelen der museale kunst. Modern, met monitoren en 3D-animatie, en verantwoord, want honderd jaar voetbal wordt keurig in zijn maatschappelijk-historische context gepresenteerd, inclusief gedateerde menukaarten ('buitenspel-soep'), krakende radio's en zwart-wittelevisies. Voetbal wordt opF het veld gespeeld, niet in een museum. Na twee keer drie kwartier rest de herinnering. Vandaar Rinus Michels' uitspraak dat voetbalherinneringen zijn als gesmolten sneeuw. In het op 14 oktober door Johan Cruijff geopende Ajax-museum is geen poging gedaan de sfeer van de tribune, het veld of de kleedkamer op te roepen of na te bootsen. Het materiaal bestaat uit memorabilia; shirts, schoenen, bekers, programmaboekjes, toegangsbewijzen, geluids- en beeldfragmenten en al die andere dingen die niet voor een museum bedoeld zijn maar door de tijd hun waarde gekregen hebben. De geschiedenis van Ajax wordt weergegeven als een spiegel van de maatschappelijke ontwikkelingen. Waar Ajax vroeger voor en van Amsterdammers was, is de club tegenwoordig bezit van de hele wereld. Wat begon in het Amsterdam van rond de eeuwwisseling (in het museum zijn daar beelden van te zien), raast nu via de digitale snelweg de aardbol over. Ajax veroverde de wereld (twee maal in de vorm van een beker), Ajacieden zwierven uit over de hele wereld, en de wereld kwam naar Ajax (zie de samenstelling van de huidige selectie). Het Ajax Museum omvat dat alles. Een bezoek begint op de benedenverdieping met een driedimensionale rondgang door de verschillende Ajax-ruimten in de Amsterdam Arena. Vervolgens komen chronologisch de hoogtepunten aan bod uit bijna honderd jaar nationale competities, afgewisseld door verschillende thema's. Op de bovenverdieping staan de internationale successen centraal: de verrichtingen van Ajacieden in het AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 10