van 1961 tot 1964, onder Jan Melchers, die overigens nog leeft. 'Hij had een sterk Ajax-verleden. Ik kon het redelijk met 'm vinden, maar laat ik zeggen, hij was te weinig de voorzitter van alle Ajacieden. Het was geen gelukkige periode en de resultaten waren matig. De Algemene Ledenvergadering dwong ons de functies ter beschikking te stellen. Toen kwam Jaap van Praag. Met hem een geweldige tijd gehad. Een verademing. Hij was aimabel, hij was een vaderfiguur, hoewel niet veel ouder dan ik. Samen met Timman en Westrik vormde hij het dagelijks bestuur. Hij had zo in feite meer macht dan een voorzitter van nu. Je moest niet op zijn tenen gaan staan, want dan werd duidelijk dat hij de baas was... Hij was een komediant, een toneelspeler. Een leugentje om bestwil hoorde daar nu en dan bij. Door z'n charme vergaf je hem dat. Moppen vertellen, daar was hij goed in. En hij kon een Belg nadoen, beter kon een Belg dat zelf niet. Hij kon zich in taken wringen die hem 't beste uitkwamen. Een echte leider.' Ton Harmsen maakte André Kraan mee van 1986 tot 1988. In die periode ging er veel mis bij Ajax. 'Maar er was onder hem ook een goede periode geweest, met een paar titels. Bovendien, hij introduceerde de sponsoring en de skyboxen. Het was een man met een klein hartje. Een goed mens, maar niet een van de gemakkelijkste. Dan zeg ik het netjes. - Weet je, ik ben na het aftreden een aantal keren teruggekeerd in het nieuwe bestuur terwijl anderen dat niet overkwam. Daar hadden mensen moeite mee. Zoiets moet slijten.' André Kraan keerde drie keer terug waar anderen de crash niet overleefden. In 1964- '65, toen hij de periode-Melchers overleefde, in 1967 toen het bestuur van negen tot vijf werd teruggebracht en na het gedwongen vertrek van Ton Harmsen en consorten in 1988 (nieuw bestuur in 1989). 'Als mens doet je dat goed. Als Ajacied ook.' Zwaar woord Kraan: 'Ik ben niet zo nostalgisch, ik ben veel vergeten. Verdrietig omdat ik wegga? Dat is een zwaar woord. Ik neem niet met vreugde afscheid, gezien mijn goede gezondheid. Straks op 22 september neem ik mijn zakdoek mee, maar niet vanwege tranen. Die passen hier niet bij. Alles eindigt toch een keer? Je werk, je hobby, je leven... En in feite relativeer ik als oudere al meer dan vroeger. De scherpte is eraf. Nee, vernieuwingen kunnen geen kwaad.' Voor André Kraans vrouw wordt het een hele aanpassing. 'Vroeger kwam ze veel bij Ajax, toen ik zelf nog honkbalde. In de jaren '50 en '60. Later kwam ze minder en minder. Ze moest leren zichzelf te vermaken. Dat is haar gelukt.' Na een AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 61