andere directeur, vandaar. 'Het kon weer, mits ik 't walletje bij 't schuurtje hield. Ajax was mijn hobby.' Efficiënt Hij deed veel voor Ajax in al die 57 jaar, maar vooral dus sinds 1961, toen zijn eerste periode van bestuur onder voorzitter Jan Melchers aanving. Kraan: 'Zo'n verdienste was dat toch niet dat ik veel deed? Ik was er nu eenmaal altijd. De gang naar Ajax was er, is er en zal blijven. De Al, de zaterdag, de selectie, het is me allemaal evenveel waard. De zaterdagafdeling bestaat pas een jaar of vijftien. Johan Cruijff heeft het opgezet als recreatie-elftal, later hebben we er een andere invulling aan gegeven. In de toekomst moesten de spelers van de zaterdagamateurs in het Ajax-kader terecht komen. Voorlopig lukt dat nog niet. Zo is het nieuwe bestuurslid commerciële zaken van buiten aangetrokken.' André Kraan houdt vol dat Ajax alleen een hobby is. 'Een hobby, die een deel van je 'Jaap van Praag was een verademing. Hij was aimabel, hij was een vaderfiguur, hoewel niet veel ouder dan ik. En hij was een komediant, een toneelspeler. Een leugentje om bestwil hoorde daar nu en dan bij. Door z'n charme vergaf je hem dat.' leven wordt. Ik had ook bij die kleine amateurclub kunnen zitten waar ik het zojuist over had. Toeval, dat ik in 1940 rond de paasdagen in de halve finale van het schoolvoetbal op de velden voor het Ajax-stadion moest spelen. We verloren met 2-0, maar een week later werd ik door Ajax gevraagd. Ik had zeker een goeie dag, want zo goed was ik niet.' Binnenkort voor André Kraan geen vergaderingen meer, niet meer mee met de spelersbus. Met een spijt die onmiskenbaar groter is dan hij toegeeft, zegt hij: 'Ik zal m'n autoriteit kwijt raken. Ik bedoel: 't beslissen, 't op de hoogte zijn. Vergaderen deed ik met genoegen. Dat gaat tegenwoordig onder Michael van Praag heel efficiënt, zakelijk. Van half zes tot hooguit acht, klaar. Onder zijn vader Jaap (voorzitter van 1964 tot 1978, EJR) kon het van acht tot een eind in de nacht duren. Tegenwoordig is er een voortgangslijst. De onderwerpen worden beter uitgediept.' Vier voorzitters Onder vier voorzitters werkte hij. Met grote voorzichtigheid haalt hij herinneringen aan hen op. Eerst werkte hij, AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 59