'Van Praag, Van Os en Coronel besturen Ajax ander wordt clubman. Kraan (op 22 augustus zeventig geworden): 'Elk mens maakt ooit een keus. Voetbal, begeleiding, besturen, aandacht geven en krijgen, alles binnen Ajax, van kinds af aan was dat mijn leven.' Vanaf 1940 is hij lid, vanaf 1976 erelid ('Dat was een van de weinige keren dat ik ontroerd was') en in totaal 27 jaar heeft hij zitting in het bestuur gehad, zij het niet aaneengesloten. Slechts twee coryfeeën, Marius Koolhaas en Jan Elzenga, zaten langer in het bestuur. Kraan: 'Ik ben door Ajax opgevoed. Jammer voor mijn ouders, maar zo is het. Nu ben ik zeventig, de opvoeding is voorbij, ach je leert ermee leven. De invulling van mijn weekdagen zal een andere wending nemen. Nee nee, ik zit er niet mee. Aan alles komt een einde. Je moet daar niet dramatisch over doen. Dat recht heb ik ook niet. Door Ajax heb ik vanuit bedrijfsstandpunt, Henrichs en ik vanuit verenigingsstandpunt.' zoveel meegemaakt. Ik vergelijk mezelf wel eens met een bestuurslid van een kleine amateurclub, die misschien 's mee naar België mag. Nee, dan ik, met Ajax. Zeventig? Een prachtige leeftijd.' Toch: leuk vindt hij het niet, om die prachtige leeftijd te bereiken. 'Ik heb twaalf jaar geleden zelf de basis gelegd voor de invoering van de regel dat officials bij zeventig jaar moeten vertrekken. Er waren namelijk wel eens mensen die beter weg konden gaan maar die uit zichzelf niet gingen. Een goede grens, zeventig, ja hoor, zeker. Heel goed. Of ik was doorgegaan zonder die regel?' En zonder nadenken: 'Jazeker!' Na een kort nader inzien: 'Dat wil zeggen, als de omgeving me had willen houden, niet daartegenin natuurlijk. Maar het is goed dat er een jonger iemand komt. Je moet ook afscheid kunnen nemen. Dat is beter voor iedereen. Nee, ik ben niet droevig.' Je moet ook afscheid kunnen nemen, maar André Kraan ging in zijn lange Ajax- geschiedenis alleen weg als hij niet anders kon. Dat gebeurde een paar keer. In 1977, vijftig jaar, kon hij bij zijn werkgever Gestetner een hogere functie krijgen, op voorwaarde dat hij stopte als bestuurslid bij Ajax. Hij mocht een half jaar nadenken, hij deed er een nacht over. Hij koos voor 't brood. In 1986 kwam hij terug zodra hij gevraagd werd. Bij zijn wergever zat een AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 57

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 57