John Veldman De redactie van dit prachtige, iedere maand uitdijende blad heeft mij gevraagd een ontroerend, meeslepend en geestig artikel te schrijven over John Veldman. Waarom John Veldman, zei ik nog. Omdat nooit iemand iets schrijft over John Veldman, zeiden de redacteuren. En ook John Veldman is een echte Ajacied. Maar waarom ik, wierp ik tegen. Omdat jij een grote en gezaghebbende John Veldman-kenner bent en wij jouw inspanningen rijkelijk honoreren, met 1250 gulden, bruto. Daarom. Goed, zei ik, en ik begon te tikken. door Paul Onkenhout De redactie van dit prachtige, iedere maand uitdijende blad heeft mij gevraagd een ontroerend, meeslepend en geestig artikel te schrijven over John Veldman. Nu moet ik oppassen. Dit is geen krant, dit is het Ajax Magazine. Kritiek op een van de Ajax-spelers is wel het laatste waar de lezers en de redactie op zitten te wachten. En stel je eens voor dat John Veldman onverhoopt wordt verkocht, in de periode tussen het schrijven van deze lofzang en het verschijnen van dit veelgelezen blad? Zou ik nog een ander onderwerp kunnen kiezen? De ABA bijvoorbeeld, u weet wel - nou, waarschijnlijk weet u het niet - de Ajax Business Associates. Zeg maar de mensen met de stropdassen (de mannen) en de hoge hakken (de vrouwen), die in Foto: Louis van de Vuurst de Arena, nou ja, weet ik veel wat ze in de Arena allemaal uitspoken. Het leek mij onlangs een goed idee om de ABA in mijn krant te portretteren, dus ik zocht vriendelijk contact met het secretariaat van deze belangwekkende ondernemersclub. Goede reclame voor de ABA, dacht ik nog, dat zal op prijs worden gesteld, komen zij ook eens in de krant. Maar de secretaresse reageerde furieus. Nee, het telefoonnummer van de voorzitter van de ABA wilde ze me niet geven. Dat was niet de gewoonte. Meneer, dat gaat zomaar niet! De voorzitter van de ABA! En hij verbleef trouwens ook in het buitenland. Ze zou me de volgende dag terugbellen. Nooit meer iets gehoord. Schitterende anekdote kortom. Dat lijkt me nou een leuk onderwerp voor een column, stel ik voor. Beetje die ABA afzeiken, met dat patserige gedoe en zo, dat stellen de lezers vast wel op prijs, want dat zijn allemaal heel gewone mensen uit Hoogkarspel, en Lage Zwaluwe en Katwijk en zo, geen ABA'ers. Maar nee, het moet en zal over John Veldman gaan. Ik denk na. Hoe zou het met hem gaan? Wat weet ik eigenlijk van John Veldman? Kijkt iemand bij Ajax nog wel eens naar hem om? Is John Veldman nog wel voetballer? Weet iemand nog dat hij ruim een jaar geleden deel uitmaakte van het Nederlands elftal? Het Ne- der-lands elf-tal! Ik besluit zijn zaakwaarnemer te bellen, Sigi Lens. Niet thuis. Ik bel de redactie van het Ajax Magazine. Niemand aanwezig. Mijn vriend Bogarde gebeld voor wat achtergrondinformatie. Dag Winston, met Paul... Opgehangen. Van Gaal gebeld, de man op wiens aanraden John Veldman werd gekocht. Hij zegt dat we snel weer een moeten gaan eten, met de vrouwtjes erbij, maar over Veldman wil hij liever niets zeggen, dat ligt te gevoelig. Olsen gebeld en hem het probleem voorgelegd. De sympathieke en zeer vakkundige Deen toont begrip en zegt dat John Veldman in het tweede elftal gewoon goed bezig is, maar dat, tja, de concurrentie moordend is en dat zijn kans nog wel komt want hij is een echte prof, maar ja, ik begrijp ook wel, makkelijk zal het niet worden voor hem maar hij moet nu ophangen want Ton Pronk staat voor de deur met een zeer veelbelovende speler uit Bangladesh. Ik zucht en dicht: Rozen verwelken, schepen vergaan, maar John Veldman blijft altijd bestaan. Naschrift van de redactie. Met dat laatste zijn we het eens, maar voor het overige hebben wij onze twijfels. Het begon al heel anders, want wij vroegen de grote en gezaghebbende John Veldman-kenner alleen maar om een gastcolumn. Die wilde hij wel schrijven. Dat het dit indringende verslag van zijn pogingen om in contact te komen met de ABA zou worden, konden wij niet bevroeden. Maar eerlijk is eerlijk, wij zijn heel blij met deze bijdrage, want het is een goed idee om eens een artikel te wijden aan de ABA. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 51

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 51