natuurlijk zijn. Maar het kan ook op een andere manier. Je kunt het ook als team oplossen. Wat dat betreft is het belangrijk dat de sfeer goed is en dat je dingen van elkaar aanneemt. Het is niet zo dat ik jongere spelers wijs op bepaalde elementen of details en dat dat omgekeerd niet kan gebeuren. Als Peter Hoekstra iets ziet wat ik niet zag, moet hij mij daar ook op wijzen. Je moet niet denken dat je zelf geen fouten maakt. In dat opzicht ben ik nooit veranderd. Ik accepteer aanwijzingen van iedereen. Ik voel me ook helemaal niets meer dan een andere speler, ook al komt hij net in de selectie. Ik zie wel eens jongens die een beetje uit de koers raken. Die hebben zo veel wind mee gehad dat ze gaan zweven. Het is moeilijk om jezelf te blijven in deze wereld. Ik heb nooit de neiging gehad om te gaan zweven. Ook niet toen ik naar Barcelona ging. Het was een prachtige stap in mijn carrière, maar ik heb vanaf het begin geweten dat het moeilijk voor me zou zijn. Dat is ook gebleken. En ook bij Bordeaux heeft het niet altijd meegezeten. Ik ben altijd met twee benen op de grond blijven staan, en er in feite altijd op uit geweest het plezier in het voetbal te behouden. Soms zie je dat er bij spelers andere dingen gaan spelen. Die komen met hun voeten los van de grond. Maar dan ben ik niet degene die ze gaat corrigeren. Je kunt ook niet uitleggen wat ze fout doen. Ze kunnen het alleen maar zelf leren, zoals ik ook door de ondervinding ben ontwikkeld. Ik hoop voor iedereen dat ze het ongeluk nooit zullen ontmoeten en dat er geen enkele tegenslag zal zijn, maar er gebeurt altijd wel wat.' Alleen zijn 'Ik vind het belangrijk en goed om nooit te vergeten waar je vandaan komt. Ik ben het ook nooit vergeten. Ik ga nog altijd graag AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 47

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 47