Wat vooral lekker is, is dat we nu drie spelers hebben die in de spits kunnen staan. Vorig jaar hadden we eigenlijk alleen Kluivert, en hij was ook lang geblesseerd.' 'Wij moeten weer zeker weten dat we gaan winnen; de tegenpartij moet zich van tevoren weer kansloos voelen.' nauwkeurigheid. Misschien was het anders geweest als we wat beter in vorm waren. Dan speel je het grootste deel van de wedstrijd toch op de helft van de tegenstander. De afstanden worden dan minder groot en het spel is compacter. Toen bleek dat Ajax kwetsbaar was, roken clubs hun kans. Ze kwamen op het idiote idee om ons onder druk te zetten. Ik was gewend om bij Ajax voor de wedstrijd al met 1-0 voor te staan. Er was altijd ontzag voor ons. Nu niet meer. Dit seizoen moeten we ervoor zorgen dat het ontzag weer terugkomt. Wij moeten weer zeker weten dat we gaan winnen; de tegenpartij moet zich van tevoren weer kansloos voelen. Gewoon, zoals het hoort. Ik wil weer knikkende knieën zien. En niet bij ons.' Maar zoiets kan alleen ontstaan als je het zelf afdwingt. Witschge weet dat onoverwinnelijkheid nooit de uitkomst is van goed overleg rond een vergadertafel. Het is de stilzwijgende acceptatie van de natuurlijke gang der dingen. Zo is het altijd geweest en zo moet het weer worden. De grootste teleurstelling van het afgelopen seizoen was niet het tegenvallende resultaat, maar het gebrek aan respect bij de tegenstander. Men stond de schoonheid in de weg. Ajax is namelijk pas echt goed als er een superioriteitsgevoel is. Vrijheid Geen kwaad woord over Van Gaal. Witschge vindt niet dat de vorige trainer iets kan worden verweten. De dingen die veroorzaakten dat Ajax minder presteerde, lagen in zijn ogen buiten het bereik van Van Gaal. 'Wie nu suggereert dat hij een jaar te lang gebleven is, doet dat alleen maar doordat hij niets van voetbal begrijpt,' zegt Witschge. 'Van Gaal is een fantastische trainer. Zijn keuze voor Barcelona is een goede keuze. Hij is een toptrainer, Barcelona is een topclub. Het zal moeilijk voor hem zijn om uit te leggen wat hij bedoelt. Taal is voor hem heel belangrijk. Maar ik ben ervan overtuigd dat hij ook daar gaat slagen. Het is een heel bijzondere club. Ik lig nu weer met Michael Laudrup op de kamer en dan hebben we het er nog wel eens over. Voor hem was het anders dan voor mij. Ik heb daar altijd moeten knokken voor mijn stek; hij was de gevestigde orde. Ik vind het leuk om nu weer samen met hem te kunnen spelen. Van de buitenlandse nieuwkomers bij Ajax is hij de enige die ik kende. Arveladze, Rudy, Oliseh, Benni, Ledezma, ik had geen idee wat dat voor voetballers waren. Er is inderdaad flink ingekocht. Wat ik tot nu toe van ze gezien heb, lijken het me goede aankopen. Wat vooral lekker is, is dat we nu drie spelers hebben die in de spits kunnen staan. Vorig jaar hadden we eigenlijk alleen Kluivert, en hij was ook lang geblesseerd. De selectie is veel ruimer. Tegenwoordig kan dat ook niet anders meer.' Over de nieuwe trainer is Witschge ook enthousiast. Witschge: 'Het is nog vrij vroeg om een oordeel over hem te hebben. Hij is een andere trainer dan Van Gaal. Maar hij is ook een voetbaldier. Hij heeft andere oefenstof en zijn aanpak is ook anders. In ieder geval heeft hij een goed oog voor het spel. Olsen laat ons in grotere vrijheid voetballen. Er is nu meer beweging, de taken zijn minder vastomlijnd. Van Gaal heeft zeer uitgesproken ideeën over de tactiek. Olsen heeft die ook, maar hij wil ons minder beperken in onze dadendrang. Onder Van Gaal wist je dat je in eerste instantie controlerend moest spelen. Soms is dat minder leuk. Ik vind het belangrijk om plezier te hebben in het voetbal en mijn plezier haal ik nog steeds graag uit acties, een bal achter het standbeen om, een lekkere sliding. Ik kan nu ook de spits induiken als het zo uitkomt. De opdracht is losser en ruimer en ik heb het gevoel dat me dat wel ligt. Maar daarbij geldt dat grotere vrijheid ook meer discipline verlangt. De posities moeten worden bezet. Doordat we zo veel nieuwe spelers hebben, kan dat in de eerste periode problemen op gaan leveren. Er zal wel eens iets mis kunnen gaan, maar er kunnen ook heel mooie dingen gebeuren, onverwachte patronen. We moeten op elkaar ingespeeld raken, maar daarbij moeten we dit jaar ook wel wat winnen. Ik denk ook wel dat we een prijsje gaan pakken.' Zweven Met zo veel nieuwe spelers heeft 'de oude garde' ook de taak om meer te sturen. Sinds Rijkaard wegviel, is het ontstane vacuüm van het leiderschap nooit helemaal verdreven. De Boertjes hebben een deel overgenomen, Van der Sar roert zich wat meer, maar behalve Danny Blind is er niet een speler die in zijn eentje de kar kan trekken. Ook Witschge is er niet voor in de wieg gelegd. Hij heeft inmiddels veel ervaring, maar is er het type niet naar om boven de ploeg te staan. 'Ik voetbal op mijn manier,' zegt Witschge. 'Ik heb inderdaad aardig wat meegemaakt en als het zo uitkomt probeer ik zeker jongens te helpen. Maar ik ben niet iemand die zo'n rol naar zich toe trekt. Aanwijzingen moet je altijd geven en dat gebeurt ook. Elkaar coachen is zeer belangrijk, maar het heeft in mijn ogen geen zin om een leidersrol aan iemand toe te wijzen. Het moet AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 45