'Bij mij kwam de zweep soms tevoorschijn terwijl we gewonnen hadden, omdat de manier van voetbal mij was tegengevallen. Daar begrepen ze in Duitsland helemaal niets van.' haalbaar als de resultaten goed zijn. Anders staat er te veel druk op. In de voorbereiding hebben we tijdens de grote wedstrijden verbazingwekkend goed voetbal gespeeld. Zeker als je bedenkt dat de opstelling steeds wisselde. Iedereen moet echter beseffen dat er wedstrijden zullen komen waarin het niet loopt. Dat hoort bij de fase waarin we zitten. Ik zal er niet door in paniek raken en ik hoop van de omgeving hetzelfde. Een terugval zal volgens de logica zijn. Maar we zullen er alles aan doen om de resultaten goed te laten zijn. Dat moet men niet verwarren met een heiligverklaring van de winst. Ik begrijp dat de spelers verlangen naar succes. Dat is logisch en dat doe ik ook. Maar het mag niet ten koste van alles gaan. Ik hoef mezelf niets te bewijzen bij Ajax. Het gaat niet om mij. Het gaat om de spelers, om de ploeg, maar het meeste nog om de club. Ik heb als voetballer een rijke carrière gehad. Ik heb alle denkbare schouderklopjes gehad. Daarnaar ben ik niet op zoek. Ik wil genieten van het voetbal dat de ploeg speelt die ik leid. Dat is het enige. Alleen op die manier is mijn beroep fantastisch mooi. Zeker bij een club als Ajax. We hebben allemaal hetzelfde doel. Ik ben de verantwoordelijke man. Ik moet zorgen dat er mooi voetbal gespeeld kan worden en dat er gewonnen wordt. Ik kan geen zinnig woord zeggen over het uiteindelijke vermogen van deze selectie. Ik geloof niet dat we ons erg bescheiden hoeven op te stellen. We moeten weten wat we kunnen, maar die kennis zal zich pas gedurende dit seizoen openbaren. Nu zijn we alleen nog benieuwd.' de groep. Zodoende werd ik in Denemarken 'De Generaal' genoemd. Dat klopte ook wel. Ik ben altijd dezelfde persoon, maar soms zijn de accenten die je legt, anders. Dat heeft ook met de groep te maken en met de individuele spelers. Bij Brondby was men niet gewend aan een professionele aanpak. Waar men dat wel is, zoals bij Köln of Ajax moet je ook de dynamiek van de zelfdiscipline binnen de groep een kans geven. Als spelers het aankunnen moet je ze ruimte geven. In Duitsland is het heel raar. Als je daar verliest, verwacht men dat je met de zweep over de groep gaat. Daar vond men mij de lieber Onkel. Maar bij mij kwam de zweep soms tevoorschijn terwijl we gewonnen hadden, omdat de manier van voetbal mij was tegengevallen. Daar begrepen ze helemaal niets van. Ze dachten dat ik gek was. Ik denk dat de huidige selectie van Ajax een behoorlijke mate van vrijheid aankan. Het concept is nu dus minder strak. Ik heb de reacties daarop ook gehoord. Het is logisch dat de spelers het leuk vinden. Een mens verlangt altijd naar het nieuwe. De vrijheid die er nu is, maakt de spelers blij. In balbezit moet er vrijheid zijn. In verdedigend opzicht zijn er meer afspraken. Ik hou van de eigen creativiteit, van de intuïtie. Maar ook nu zijn er aanvallende automatismen. Het begin van de competitie was geweldig. Winst en veel doelpunten. Maar ik heb gezien dat het niet allemaal goed is geweest. We weten dat er nog veel te verbeteren is. De verbeteringen zijn beter AJAX MAGAZINE OKTCBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 28