Achteraf verklaar ik mezelf voor idioot. Waarom maakte ik die keuze, terwijl ik wist dat het beleid bij die andere clubs veel beter was? Het antwoord wist ik ook. Ik had niet met mijn hoofd gekozen, maar met mijn hart. Het was mijn oude club. De keuze voor Ajax is zowel met het hoofd als met het hart gemaakt. Ik denk dat ik het voetbal hier ken. Hier wilde ik werken, terwijl ik mezelf de negatieve houding van al die andere clubs wilde besparen. Behalve Ajax zijn er niet veel clubs waar ik met mijn opvattingen uit de voeten zou kunnen. Vandaar dat ik een tijdje geen club heb gehad. Maar ik heb altijd heimwee gehad naar het voetbal. Ik bleef wonen in het centrum van Europa. Ik was snel in Nederland, in Duitsland en in Frankrijk, en ik woonde in België. Ik heb op veel tribunes gezeten; veel wedstrijden gezien. Ik keek als analyticus. Ik schoof met de pionnen die ik op het veld zag en ik probeerde eigen oplossingen te bedenken. Ook bij Ajax. Wat ik in mijn hoofd had, zag er anders uit dan wat ik op het veld zag. Maar dat is ook normaal. Je kent de omstandigheden niet zoals de trainer die kent. Nu ik hier werk leer ik de mogelijkheden en onmogelijkheden veel beter kennen. In dat opzicht hebben sommige dingen mij verbaasd. Meer in positief opzicht dan in negatief. De selectie is voor een belangrijk deel nieuw. De nieuwe spelers worden wegwijs gemaakt door de oudere Ajacieden. De integratie is verbazingwekkend snel gegaan. Dat kon alleen maar doordat de Ajacieden zich open en positief hebben opgesteld. Ik ben hier niet gekomen om alles anders te doen. Het moet altijd zo zijn dat je het goede behoudt en het mindere verbetert. Er zijn nieuwe ideeën, die we in de beginfase moeten uitproberen. Het heeft me verbaasd hoe snel er nieuwe automatismen ontstonden. Niet dat we er al helemaal staan. Het zal nog maanden duren voordat we er alles uit kunnen halen. Maar het ging bijzonder rap. Dat zegt iets over de kwaliteit van deze groep en over de instelling waarmee men hier werkt. De sfeer is goed en de mentaliteit is professioneel. De doelen zijn duidelijk en men werkt hier vastberaden naar die doelen toe. De sfeer wordt door veel factoren beïnvloed. De trainer, de spelers, de resultaten en nog veel meer. Er zal teleurstelling zijn bij de spelers die ernaast vallen. Dat moet ook. Zij moeten mijn ongelijk in de training aantonen. De spelers die de basis halen moeten zich daar waarmaken.' Lieber Onkel 'De vergelijking van mijn werkwijze met die van Louis van Gaal is niet zo interessant. De trainer is een andere. Ik hoor veel over een andere discipline. Ik handel naar de specifieke kenmerken van MAGAZINE OKTOBER 1997 2

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 27