schoonheid. Niet dat er in vechtlust geen schoonheid schuilt, maar er zou meer moeten zijn. Er is ook meer. Dat bewijzen clubs als Milan, Barcelona en Ajax. Het is de weg van de meeste weerstand; de weg ook die maar weinigen durven kiezen. In heel Europa praat iedereen altijd met respect over Ajax. En dan heeft men het niet alleen over winnen, maar juist vooral over de manier van spelen. Je kunt met geen enkel spel altijd succes halen. Maar als je met artistiek spel ook nog resultaten haalt, plaats je jezelf op eenzame hoogte. Zoals ook het Braziliaanse voetbal altijd als norm voor het superlatieve zal blijven gelden. Dat is altijd zo geweest, ook in de jaren dat Brazilië geen enkel aansprekend resultaat kon boeken. Het is een bijna legendarische klasse, die alle sportieve tegenslag kan overwinnen. Als het je lukt over de resultaten heen te kijken, en vast te houden aan je eigen filosofie, en geduld te hebben, dan zal je altijd die bijzondere, onaantastbare status behouden. Het zijn niet de kampioenen die onsterfelijk zijn, het zijn de mooie kampioenen. Dat Dortmund de Champions League won, maakte nergens indruk, behalve in Duitsland.' Sterke armen 'Ajax heeft onder Louis van Gaal fantastisch voetbal gespeeld. Fantastisch! Toen Ajax de Champions League won, heb ik op mijn stoel gestaan. Ik juichte zo hard ik kon. Ajax speelde ver van eigen doel. Het was een doelbewuste strategie, die vol risico zat. Als je zo kunt winnen, is dat het mooiste. Zo durven winnen, zoals Ajax of Barcelona, dat maakt het voetbal de moeite waard. Zoals Dortmund wint, kunnen vijftig andere ploegen dat ook doen. Het resultaat is knap, maar het is niets meer. Milan onthoud je, Barcelona onthoud je, Ajax onthoud je. Alles wat ertussendoor komt, vergeet je. Brazilië is in '82 geen wereldkampioen geworden, maar ik ken het hele middenveld. Ik weet hoe de Brazilianen hebben gevoetbald. Dat is voor mij voetbal. Iemand met sterke armen kan een beker tillen, maar het gaat in het voetbal niet om de armen. Ieder land zal herkenbaar blijven, Europese eenwording of niet. In maatschappelijke cultuur, maar ook in voetbalcultuur zal je de nationaliteit herkennen. In Duitsland wordt voetbal gelopen; in Nederland wordt voetbal gespeeld; in Zuid-Europa wordt voetbal geleefd. Dat verschil zal in essentie behouden blijven. In Zuid-Europa is voetbal een religie. Bij een Italiaan, een Spanjaard, een Turk of een Griek is voetbal een deel van het lichaam. Het is een vorm van hysterie. Wij redeneren liever dan dat we emotioneel reageren. Ik vind die emotie soms mooi, maar vaker overdreven. Zo belangrijk kan voetbal niet zijn. De fout wordt ook vaak gemaakt dat het streven naar succes hetzelfde is als het uitsluiten van risico's. Want ook met resultaatvoetbal ben je niet altijd succesvol. Ik heb dan ook schrik voor de naderende wereldkampioenschappen. Er komen 32 ploegen die met niets minder tevreden zullen zijn dan het kampioenschap. Het betekent dat 31 ploegen gedoemd zijn te falen. Maar zo kan het toch niet zijn? Er is meer dan winnen. Vorig jaar in Engeland was het niks op het EK. Op het WK in Amerika viel niets te genieten. In Italië '90 ook al niet. Van de 56 wedstrijden waren er twee de moeite waard. Maar er is hoop. Er is altijd hoop. Reële AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 24