leven er goed van, maar het staat ver af van het voetbal dat ze als liefhebber zouden willen spelen. Bij Ajax is er nog de mogelijkheid om volgens het hart te spelen. We zijn geen naïevelingen of verstokte romantici, maar onze doelstellingen willen we maar op één manier bereiken. Winnen, maar op een prettige manier. Het maakt het spel moeilijker, dus moeten de spelers extra goed zijn. Door de jaren heen heeft Ajax altijd voetballers gehad die liefhebbers waren. De combinatie van plezier en resultaat zie ik de laatste tien jaar veel te weinig. Het gaat alleen om winnen. Winnen is heilig. Voor de supporters, voor de sponsors, voor de media. Je moet, je moet, je moet. Het is een spiegelbeeld van de 'Er zijn heel veel mensen die het mooi vinden als er hoe dan ook gewonnen wordt. De mouwen omhoog en de beuk erin. Anderen concentreren zich liever op de schoonheid.' maatschappij. Alles is ondergeschikt aan het eindresultaat. Er is in de maatschappij geen plaats meer voor moraal of ethiek. In het voetbal dus ook niet. Maar als het alleen om het resultaat gaat, verlies ik de interesse in het spel. Dan wordt het een waardeloos spel. Het gaat net zozeer om de manier waarop de resultaten worden behaald als om de resultaten zelf. We moeten proberen het uurwerk terug te draaien. Misschien is Nederland daarvoor een geschikt land. Duitsland is het minder, kan ik uit eigen ervaring stellen. Ik ben als trainer in de Bundesliga werkzaam geweest. Als je het werken bij een club als l.FC Köln vergelijkt met het werken bij Ajax is het een verschil dat ik wil omschrijven als tussen zwart en wit. In Nederland is men nog positief aan het voetballen. In Duitsland niet. Ik realiseer me dat mijn oordeel puur subjectief is. Er zijn heel veel mensen die het mooi vinden als er hoe dan ook gewonnen wordt. De mouwen omhoog en de beuk erin. Anderen concentreren zich liever op de AJAX MAGAZINE OKTOBER 1 997 23

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 23