gewoon niet. Geld stelen van de mensen met wie je werkt. Hij maakt met die jongens pieken en dalen mee en kleedt ze bij een spelletje kaarten uit. Dan ben je een ploert. Nee, dan ben je een slecht mens.' 'Voetballers verliezen hun geloofwaardigheid niet als zij onzin verkopen in Koffietijd. Zolang zij die ballen erin schieten zijn het helden. Maar het publiek in jeugdhonk De Tweesprong kijkt raar op als ik daar sta te zingen en de dag ervoor bij Tineke over macramé heb zitten emmeren. Bespaar me de praatjes dat het niet uitmaakt als je zoiets doet, dat niemand erin is geïnteresseerd of je wel of niet bij Hans van Willigenburg gaat keuvelen. Speciaal voor de jonge lezertjes van het Ajax Magazine wil ik het nog een keer duidelijk uitleggen: zulke dingen maken wél uit; zulke dingen zijn wél belangrijk. Na hard ploeteren hadden we een paar jaar terug plotseling wat succes. Maar dat succes werkte alleen in ons nadeel. We werden gevraagd voor de meest ranzige en onzinnige radio- en tv- programma's, de meest onbenullige blaadjes kwamen op ons af. We waren op een totaal verkeerde plaats terechtgekomen. Heel eng. Playbacken in Nederland Muziekland en dergelijke. Het leek alsof de band van ons werd afgenomen. Met veel moeite hebben we de band weer van onszelf weten te maken. We hebben tegen elkaar gezegd: als we zo doorgaan, zijn we over een half jaar uit elkaar. Kappen met die onzin dus. Dan maar wat minder succes, dan maar geen grote verkoop van onze platen.' Relikwie 'Voetbal is business. Ik heb het nooit anders gezien. Voor zover ik het me kan herinneren is er altijd gedoe over geld geweest. De eerste wedstrijd die ik op tv zag was Ajax-Benfica, gespeeld in Parijs. Op een woensdagmiddag, maart 1969. Ajax won met 3-0, in de verlenging. Ik was acht jaar. Ajax zou daarna in de finale van de Europa Cup tegen AC Milan spelen en ter ere van die wedstrijd bracht Amstel blikjes bier op de markt waarop de hele Ajax-selectie stond afgebeeld. Jarenlang heb ik zo'n blikje gekoesterd. Het was een relikwie, een trofee. Commercie, business, zou je nu onmiddellijk zeggen. Of: wat krijgen die spelers ervoor? Maar denk je dat ik daar toen één moment aan heb gedacht? Als jongen vond je het geweldig om zo'n blikje te hebben.' 'Voetbal loopt financieel gezien vooruit op wat er in de rest van de maatschappij gebeurt. Johan Cruijff wilde vijfentwintig jaar terug niet in het Nederlands elftal spelen omdat hij dan gedwongen werd op Adidas te spelen terwijl hij zelf een contract had met Puma. Straks bij het WK in Frankrijk willen de spelers geld voor de interviews na afloop van een wedstrijd. Te gek voor woorden: betalen om de reactie van de gebroeders De Boer te horen. Daar zit toch niemand op te wachten? "Ja, ging wel lekker..." Trouwens: die Frank de Boer moet zo snel mogelijk weg. Wat een trut. Zo traag. Hij is altijd traag geweest, maar dat viel niet op omdat de rest goed was. Nu hij zichzelf leiderskwaliteiten heeft toegedicht, is het helemaal dramatisch. Ronald Koeman had de snelheid van een bushalte en de draaicirkel van een paard en wagen, maar zijn dieptepasses brachten snelheid in het spel. Het lukte Koeman om zelfs Feyenoord sneller te laten spelen. Ajax heeft het snelste elftal van Nederland, maar Frank de Boer weet iedere keer het tempo uit het spel te halen. Hij loopt maar rondjes te draaien met de bal aan z'n voeten. Zo traag. Hij wacht met zijn dieptepass net zolang tot het rustsignaal klinkt. Van Gaal wil hem graag naar Barcelona halen. Meteen doen, zou ik zeggen.' Manisch 'Het geld heeft ervoor gezorgd dat er steeds beter wordt gevoetbald. Vijfentwintig jaar terug trainde Ajax hooguit drie of vier keer in de week. Met de conditie waarmee Piet Keizer toen het veld opging kom je er nu echt niet meer. Op de vraag of een voetballer zou moeten roken, kon Van 'Van repeteren leer je heel goed repeteren. Je leert er niet van optreden.' onderling de verkeerde kant uitgaat, moet je ermee stoppen. Wat die John de Wolf ooit eens heeft gedaan, dat geloof je toch niet? Het is toch onbestaanbaar dat iemand z'n teamgenoten voor duizenden guldens oplicht tijdens het kaarten? Zoiets kan AJAX MAGAZINE OKTOBER 1 997 223

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 223