kwestie van geluk of je de juiste spelers naar de club haalt. Ik moet zeggen dat het erop lijkt dat we een zeer gelukkige hand hebben gehad met de aankopen die Ajax heeft gedaan. Het zijn stuk voor stuk professionele jongens, met de goede mentaliteit. Maar ondanks mijn langdurige voorbereiding heb ik het idee dat ik nog te weinig tijd heb gehad. Er zijn zoveel nieuwe spelers gekomen. De vijf maanden zaten vol werk voor mij. Een enkele keer heb ik met Van Gaal gesproken. Hij wilde het goed afmaken. Ik wilde me niet met zijn Ajax bemoeien en bleef op de achtergrond. Na zoveel goede jaren wilde hij een goed einde hebben. Ik vind ook dat hem dat gelukt is. Hij heeft in het laatste jaar veel pech gehad. Ajax heeft wel de halve finale gehaald van de Champions League. Dat vind ik buitengewoon goed. Terwijl Van Gaal bezig was met het seizoen heb ik me verdiept in de structuur van de club en in de mensen die de club bevolken. De training heb ik niet gevolgd, de wedstrijden wel. Daardoor heb ik ook de andere Nederlandse clubs leren kennen. Die clubs tezamen bepalen de Nederlandse voetbalcultuur. Ik heb het Nederlandse voetbal al twintig jaar van afstand gevolgd. Zeker Ajax was voor mij geen onbekende club. Door al mijn landgenoten die hier hebben gevoetbald, was Ajax ook een Deense club. Ik wist welke soort voetbal je hier moet spelen en wat de doelstelling is. De Deense Ajacieden hebben mij vroeger al verteld hoe de club in elkaar stak. Het is niet zo dat ze me nu allemaal gebeld hebben om me uit te leggen hoe de club ademt. Maar ze waren toen al zonder uitzondering lovend over de club. Inmiddels zijn de tijden veranderd in het voetbal. De commercie heeft grote invloed gehad op de sport, en dus ook op Ajax. Ajax is nu ook een bedrijf. Maar daarnaast is het ook een familie gebleven. Dat is een zeer kostbare en bijzondere combinatie. Op alle posten zitten professionals, maar er is ook nog steeds voldoende ruimte voor menselijkheid. Ajax is zijn eigen weg gegaan in de moderne tijd. Sommigen zullen die voor naïef houden; ik denk dat het de juiste weg is. Volgens mij ben ik hier ook trainer geworden omdat mijn voetbalfilosofie overeenkomt met de Ajax-filosofie. Ajax zal nooit een trainer in dienst nemen die verdedigend voetbal wil spelen. Het bedrijfsmatige zal hier ook nooit overheersen. Waar dat wel gebeurt zie je dat clubs op elkaar gaan lijken. In gezicht en in lijf. Het mooie van Ajax is dat de club erin is geslaagd de bedrijfsmatige kant en de familiaire kant te combineren. Het bepaalt de unieke identiteit van de club. Dat heeft te maken met hoe er met mensen wordt omgegaan. Ik voel me er thuis. Ik wil met iedereen binnen de club vriendelijk omgaan. Ik wil iedereen als mens leren kennen.' Liefhebbers 'De spelers die naar Ajax komen, moeten willen presteren. Ze moeten ambitieus zijn. Het is niet zo dat iedereen hier alleen maar lachend in de rondte moet lopen, maar plezier is een belangrijke voorwaarde om je doelstellingen te kunnen halen. Vroeger was het normaal. Toen was voetbal nog een betaalde hobby. Tegenwoordig is het dat veel minder. Dat is geen verwijt aan de spelers. Door de druk, die voor een groot deel een financiële druk is, worden spelers gedwongen om alleen voor het resultaat te voetballen. Dan vergaat hun de lol. Ze AJAX MAGAZINE OKTOBER 1 997 21

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 21