Ö.AJAX iert UdAdc,_ V: kW* M fl>muttkie di<-C Foto: Piet van't Klooster optimistisch was: 'Voor de jongens is zo'n tegenstander van wereldfaam juist een extra inspiratie. Dat hebben we toch ook tegen Liverpool gezien.' Toch bleek bij de heenwedstrijd in Amsterdam Ajax geen problemen op te leveren voor Real. Het werd probleemloos 1-1. In het eigen stadion zou vervolgens moeiteloos worden doorgestoomd naar de volgende ronde, zo redeneerde men bij Real. Het mocht zelfs 0-0 worden, want vanaf dat seizoen was de regel ingevoerd dat in een uitwedstrijd gescoorde doelpunten bij een gelijke totaalstand dubbel zouden tellen. Trainer Rinus Michels kwam in Madrid met een verdedigende tactiek op de proppen, een zeldzaamheid in de historie van de club. Naast de vleugel verdedigers Sjaak Swart en Wim Suurbier had hij maar liefst drie mensen in het centrum van de verdediging geposteerd: naast ausputzer Velibor Vasovic waren dat Ton Pronk en Barry Hulshoff. Michels hoopte dat Real via de tegenaanval te kloppen zou zijn. Kortom, Ajax wachtte af en ging pas echt aan aanvallen denken, nadat Real via Gento een kwartier na rust toch op 1-0 was gekomen. Tot dan toe was Real vrijwel ongevaarlijk geweest. Na de 1-0 speelde Ajax Real volledig van het veld. In de 69ste minuut kwam Ajax gelijk. Uit een vrije trap van Sjaak Swart kopte specialist Henk Groot de bal keihard in de linkerbovenhoek. Een schitterend doelpunt. Ajax trok zich na dit doelpunt weer terug; helaas, want Real was op dat moment rijp voor de genadeslag. De 1-1 eindstand betekende verlengen. Rinus Michels vreesde voor de hitte in het stadion en drukte zijn spelers op het hart om snel op jacht te gaan naar een doelpunt. En dat kwam er bijna ook. Eerst schoot Cruijff uit een voorzet van Keizer Op 11 oktober 1967 dwong het toen nog nietige Ajax van Rinus Michels het grote Real Madrid, dat al zes Europa Cups in de prijzenkast had staan, bijna op de knieën. Na 1-1 in Amsterdam was dat na 90 minuten ook in het Bernabeu-stadion de stand. In de verlenging werd Ajax uitgeschakeld. tegen Real-doelman Junquera op. Even later zette Keizer aan voor een solo. Op het laatste moment zag hij Cruijff er nog beter voor staan. Hij tikte de bal naar zijn 20- jarige collega. De geheel vrijstaande Cruijff bracht de bal onder controle, kon de hoek uitkiezen, maar schoot tegen de doelman op. Even later knalde Veloso Real naar 2-1. Het betere Ajax was uitgeschakeld en kon slechts de schoonheidsprijs uit Bernabeu meenemen. Dit foutje werd in 1973 en 1995 op koninklijke wijze rechtgezet. Het Estadio Santiago Bernabeu past niet alleen bij Real Madrid, het lijkt Ajax óók op het lijf geschreven. 178 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1S97

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 178