In 1954 verrees daar óók een nieuwe ring, het onoverdekte 'amfiteatro'. Deze verbouwing bracht de capaciteit van het stadion omhoog tot 120000. Drie jaar later werd er kunstlicht aangelegd. Voor het WK van 1982 in Spanje werd het stadion ingrijpend veranderd. Zo werden staanplaatsen gedeeltelijk omgezet in zitplaatsen, waardoor de toeschouwerscapaciteit terugliep tot 90000 en er verrees een nieuw dak over driekwart van het stadion. De combinatie van het kolossale bouwwerk met de twee rechthoekige torens en de ligging aan de dure Castellana gaven en geven het stadion van Real Madrid een enorme grandeur. De resultaten vanaf 1956, toen onder meer vijf keer achter elkaar de Europa Cup 1 werd gewonnen, droegen nog meer bij aan de status van het stadion. Maar niet alles is er hosannah: de harde kern, de Ultra Sur, kan slechts met een vangnet in toom worden gehouden. Een gracht kan bijvoorbeeld niet worden gegraven, omdat de metro recht onder het veld doorloopt. Naar verluidt is zelfs bij de hoekvlag aan de zuidwestelijke kant te voelen wanneer een metrotrein passeert. Het past bij de ietwat ouderwetse uitstraling, die het stadion óók heeft. In 1955 kreeg het stadion de naam van de voorzitter. Het was een eerbetoon van de club aan de man die niet alleen voor een weergaloos stadion had gezorgd, maar onder andere ook schitterende grasvelden, zwembaden en tennisvelden had laten aanleggen. In 1960 werd Real Madrid de eerste wereldkampioen door in het Estadio Foto: Michel Sleutelberg Santiago Bernabeu met 5-1 van Penarol te winnen. In juni 1978 overleed Don Santiago Bernabeu op 82-jarige leeftijd. Hij was maar liefst 35 jaar voorzitter van Real Madrid geweest. Foto: Louis van de Vuurst Gevestigde orde In de loop der tijd verslechterde de relatie met rivaal Barcelona steeds meer. Real werd alom beschouwd als de club van de gevestigde orde in Madrid, of dat nou een koning of een dictator was, hoewel het laatste natuurlijk verwerpelijker is. Naast de politieke rivaliteit was er de sportieve. Het eerste conflict dateert uit 1933 toen sterspeler Juan Coma van Barcelona naar Real Madrid vertrok. Legendarisch is het getouwtrek om de in Argentinië geboren Alfredo di Stefano. In 1953 wilden zowel Real Madrid als Barcelona de aanvaller inlijven. De Spaanse voetbalbond moest tussen beide clubs bemiddelen. De bond kwam met een absurd compromis; Di Stefano zou het eerste jaar in Madrid en het tweede jaar in Barcelona spelen. Daarna zou er een defintieve beslissing vallen. Di Stefano begon echter niet al te AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 175