Ajax' nummer 38 Sjaak Wolfs bekijkt met gemengde gevoelens hoe de tribunes van het Bernabeu-stadion volstromen met het Madrileense publiek. Achter hem, links van het in neon uitgevoerde wapen van Real Madrid, bevindt zich het Ajax-vak. De spelers, bezig met de warming up, lieten zich niet uit het veld slaan door het imposante decor. Ajax versloeg Real op 22 november 1995 met zulk prachtig voetbal (0-2), dat de Madrid-supporters na afloop niet anders konden dan de Amsterdamse bezoekers met een staande ovatie uit te luiden 'inwonen' bij stadgenoot Atletico. Naast een huurbedrag kende de overeenkomst met de stadsrivaal een opmerkelijke bepaling: de leden van Atletico hadden gratis toegang bij wedstrijden van Real. De bouw van het stadion zou zo'n achtendertig miljoen peseta's kosten, een astronomisch bedrag in die tijd. Het gaf voeding aan de idee dat Real Madrid een speeltje was van dictator Franco. Toegegeven, Bernabeu was inderdaad goed bevriend met Franco, het merendeel van de Real-leden sympathiseerde met de dictator en Franco zelf en zijn ministers waren vaak aanwezig bij thuiswedstrijden, maar bewijs voor directe financiële ondersteuning van de regering is nooit gevonden. Ultra Sur Het Estadio Nuevo Chamartin werd op 17 december 1947 geopend met een wedstrijd tegen Belenenses uit Portugal. Nota bene een Bask, Sabino Barianaga, maakte het eerste doelpunt in het Bernabeu. Het stadion had een dubbele ring aan drie van de vier zijden, alleen aan de oostkant bevond zich een enkele, onoverdekte tribune. De reden: het oude stadion lag bij de bouw van het nieuwe stadion in de weg! Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 173

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 173