Historische grond door AAarcelle van Hoof Blij was Don Santiago Bernabeu er niet mee, toen midden jaren vijftig stemmen binnen de club opgingen om het Estadio Nuevo Chamartin om te dopen in Estadio Santiago Bernabeu. De voorzitter van Real Madrid meende: 'Ik begrijp nog steeds niet wie dat wil. Ik ben er zeker dat wanneer er een andere president benoemd wordt, die de naam van het stadion zal dragen. Ik hou er niet van als men mijn naam wil geven aan dingen, omdat dat niet doordacht zal zijn, maar slechts in een vlaag van verstandsverbijstering zal gebeuren.' Deze vlaag van verstandsverbijstering groeide echter binnen korte tijd uit tot een van de beroemdste stadions ter wereld. Ajax vereerde het koninkrijk van Real Madrid voor de Europa Cup drie maal met een net zo'n koninklijk bezoek. stadio Santiago Bernabeu de aanleg van veld en stadion was Santiago Bernabeu. Datzelfde jaar debuteerde Bernabeu op 'zijn' veld in het eerste team, als linksbinnen. Geldverspilling Nadat de club koninklijk was verklaard, verhuisde men in 1923 opnieuw, nu naar een wielerstadion in Ciudad Lineal. Dit bleek een grote vergissing. Het stadion kon slechts 8000 toeschouwers bevatten en was veel te ver gelegen van de wijken waar de meeste supporters van Real Madrid woonden. Na één jaar verkaste men naar het Estadio Chamartin, naar de gelijknamige wijk. Het stadion had een capaciteit van 15000, maar werd in de Spaanse burgeroorlog vrijwel vernietigd. Vanaf 1943 zou er veel gaan veranderen. Dat jaar werd Santiago Bernabeu president van de club. De oud-speler en -secretaris had grootse plannen. Hij kocht vijf hectare grond bij het Estadio Chamartin, waarop hij een nieuw, groots stadion wilde laten bouwen. Zowel de gemeenteraad van Madrid als de regering vond het plan van Bernabeu geldverspilling. De burgemeester van Madrid, Carlos Aria Navarro, noemde de bouw een schande voor het land. Bernabeu trok zich hier niets van aan: 'Ze hebben gedreigd een bom onder het stadion te leggen als het klaar is. Het is pure afgunst. We hebben een respectabel programma: we willen de bescheiden fans, de arbeidersklasse, meer voorzieningen bieden.' In oktober 1944 duwde Bernabeu persoonlijk de eerste spade in de grond. Het stadion zou er komen. Het Estadio Chamartin werd een klein jaar later gesloten. Tot de opening van het nieuwe stadion, in december 1947, zou Real AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 171

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 171