Verbaasd bezag hij de met kinderhoofdjes geplaveide straatjes en vroeg zich af: wat moet dit worden? Het werd een nationale titel met Lierse SK en een prachtig jaar. banneling in West-Duitsland maakte, later Denemarken, België en Nederland. Het huiselijke type scheidde van zijn (Poolse) vrouw toen zijn zoontje vier was (1992) en woont tegenwoordig in een Noord- Hollands hotel. Zijn (Duitse) vriendin verblijft in Keulen. 'Leven als een zigeuner, het hoort erbij... Liever was ik bij één club Oud en nieuw bij Ajax: Blind, Oliseh, Rudy, Witschge en Sibon vormen (in de wedstrijd tegen Grêmio) het muurtje. gebleven. Ik ben een huiselijk type, ik heb m'n nest nodig.' Na een denkpauze breekt weer een lach door: 'Maar men moet overal mee leren omgaan.' In 1988 speelde hij, 22 jaar, met een selectie van de Poolse liga in Italië. Hij bleef achter, en dat was zorgvuldig voorbereid. Het was hem afgeraden. Werd hij vervolgd in Polen? 'Nee. Ik koos deze weg vanwege de onvrijheid. Beslissingen werden voor je genomen. Ik zocht zoals de meeste vluchtelingen naar de normale kansen.' - Denkpauze met een hapje fruit. - 'Maar zoals vaak in het leven ging niet alles zoals je het je voorstelde. Het was een moeilijke tijd, het jaar nadat ik gevlucht was. Ik mocht dat jaar niet spelen. De onzekerheid kwelde. Achteraf ben ik blij dat het zo gegaan is, want ik ben er sterker van geworden. Ik ben bij Bayern München wezen trainen, bij Monaco, maar alleen FC Köln had van begin af aan genoeg geduld. Een maand voor ik zou worden vrijgegegeven betaalden ze een zodanig bedrag dat ik mocht spelen. Ze hadden ook een maand kunnen wachten.' Rudy groeide op in Scinawa (10.000 inwoners). Het ligt zuidoostelijk, in het gebied dat tegenwoordig vanwege de watersnood in het nieuws is. Later woonde en speelde hij in Wroclaw en Katowice. In 1991 keerde hij voor het eerst terug naar zijn vaderland. Voor familiebezoek. Heimwee heeft hij niet zo erg meer. 'Soms... Eigenlijk meer naar Keulen. Daar heb ik tenslotte ook zeven jaar gewoond, en daar zitten mijn zoon van negen en mijn vriendin. Weet je, had ik in 1988 geweten dat ik een van de laatste vluchtelingen zou zijn, dan was ik niet gegaan.' In Keulen werd hij in 1989 met veel bombarie en een aparte reportage van een team van de Sportschau (toen waren er nog niet zoveel sportprogramma's) AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 161

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 161