Jan de Natris (1895-1972) Een 'schooier' in Oranje door Henri van der Steen Ajax heeft een lange traditie als hofleverancier van Oranje. Zes jaar na de eerste officiële interland van het Nederlands elftal (op 30 april 1905 werd België in Antwerpen na verlenging met 1-4 verslagen; alle Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Eddy de Neve), werd voor het eerst een Ajacied opgeroepen. Na Cé Fortgens, die op 19 maart 1911 debuteerde (het was wederom in Antwerpen dat de Belgen geklopt werden, dit maal met 1-5 dankzij onder meer een hattrick van HFC'er Mannes Francken) werden tot op heden nog vierennegentig Ajacieden uitgenodigd de kleuren van hun land te verdedigen. Van de tweeëntwintig vooroorlogse Ajax-internationals is Jan de Natris de enige die een plaatsje gekregen heeft in het boek 'Relikwieën van Oranje (1905-1940)\ het eerste deel van een drieluik waarin de persoonlijke verhalen van vijfenzeventig Nederlands- elftalspelers staan opgetekend. wein^g^jjtsprlken die bewaard zijn ivan Jamae Natris geven de indruk van een bcleeME, wat timide jongeman. 'Ik heb een prdftige voetbaltijd gehad,' vertelde hij een verslaggever eens. En eerder, over zijn aanvoerder bij Oranje, Harry Dénis: 'Dat is een kalme, leuke, vriendschappelijke aanvoerder.' Was deze jongen de Van Hanegem van de jaren twintig, de proleet tussen de heren? In het tweede decennium van deze eeuw ziet de wereld er nog tamelijk overzichtelijk uit: de meeste mensen hebben niks of heel weinig, een klein groepje heeft alles of heel veel. Deze laatste groepering, de kaste ter bezitters, heeft ook het voetbal in eigendom. De herenclubs staan slechts open voor diegenen bij wie de ballotagecommissie empirisch kan vaststellen dat zij over de juiste opvoeding en familie beschikken, de competitie wordt gespeeld zoals 'the good old' het hebben willen en ook aan de samenstelling van het Nederlands elftal is een zekere vriendjespolitiek niet vreemd. Langzaam echter komt het arbeidersvoetbal via de diverse volksclubs 144 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 144