ïHrnm antwoord werd ons aangereikt door chef sport Charles Taylor via zijn column in de krant van 2 september (maar ook door de rest van de sportredactie in de dagen ervoor en erna). 'Net als Kluivert zegt Hiddink eigenlijk dat de voetbalsport een geheel eigen wereld is. Met eigen wetten en met eigen normen en waarden. Dat hij op hetzelfde moment de maatschappelijke betekenis die de sport, en zeker het topvoetbal inmiddels - terecht - heeft gekregen, daarmee ontkent, is voor iemand die de verantwoordelijkheid draagt voor het Nederlands elftal, evident. In dat schijnwereldje van Guus Hiddink past Patrick Kluivert prima.' Met veel omhaal van woorden - Taylor is tenslotte niet zo maar een journalist of columnist, maar de chef sport van De telegraaf, die een officieel standpunt uitdraagt, het officiële standpunt van de sportredactie inzake deze belangwekkende maatschappelijke kwestie, als ware het een hoofdredactioneel - wordt hier gezegd dat Kluivert als een melaatse behandeld dient te worden. We weten allemaal van de dood van de Vlaardingse schouwburgdirecteur, van de te hoge snelheid en het rode licht een week later. Dank zij De Telegraaf en het uit dezelfde ranzige koker komende weekblad Privé weten we nu ook van de de groepssex in Amsterdam-Noord. Er ging geen dag voorbij of aan de stamtafel moesten dikke pakken met nieuwe onthullingen terzijde geschoven worden. De rechter deed er hetzelfde mee en intussen naderde Nederland-België. Intussen was ook een paginagrote advertentie van het sportmerk waaraan Kluivert zich sinds kort verbonden had, niet verschenen in De Telegraaf. 'In het voetbal is het stenen tijdperk nooit voorbij,' zei ooit Johan Cruijf. Dat geldt ook voor de sportpagina's van De Telegraaf, die zich bekommert om de maatschappelijke betekenis van de sport zoals een houthakker zich bekommert om het lot van de bijl. En passant werd Guus Hiddink ook meegesleurd in de hetze. 'Er is meer tussen hemel en aarde dan voetbal,' zei ooit Johan Cruijff. De bondscoach moet het hem nagezegd hebben, en dacht erbij: 'En toch stel ik Patrick Kluivert op.' Michel Sleutelbere AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 142