Spelbepalende middenvelder John Hofwijks door Jeroen Kleijne foto Louis van de vuurst Het seizoen 1997-1998 moet zijn jaar worden. Als God het wil tenminste. Tot nu toe heeft het er alle schijn van dat reserve aanvoerder John Hofwijks (21) dit seizoen de nummer vier - hangende middenvelder - is van de zaterdag 1 'Vorig seizoen ben ik in november door Co Jager bij het eerste gehaald, maar heb ik nog veel wedstrijden in het tweede gespeeld. Met dat elftal ben ik kampioen van Nederland geworden. Dit jaar ziet het er goed uit, mijn gevoel zegt dat ik een goede kans maak op een basisplaats in het eerste. Dat ik nu tweede aanvoerder ben, betekent toch dat de trainer een bepaald vertrouwen in mij heeft.' John Hofwijks speelt voor het vierde seizoen bij de zaterdagafdeling, maar dit wordt - naar alle waarschijnlijkheid - zijn eerste volledige seizoen in het hoogste elftal. 'Bij SV Diemen voetbalde ik in de jeugd, maar toen ik bij de C-junioren op zondag moest spelen was dat voorbij. Ik ben gelovig, dus op zondag ga ik naar de kerk. Ik heb daardoor jarenlang niet bij een club gespeeld. Toen ik bij Ajax kwam, had ik op bepaalde terreinen een achterstand ten opzichte van andere spelers. Daar staat tegenover dat ik snel leer en dat daarom een duidelijk stijgende lijn in mijn spel te zien is. Gevoel voor het spel had ik altijd al, nu moet ik dat nog meer gaan combineren met tactisch inzicht.' De vaste stek van John Hofwijks is op vier, dus als verdedigende centrale middenvelder. Een plaats die hem op het lijf geschreven is. 'Ik vind het lekker om het spel voor me te hebben, zodat ik het spel kan aansturen. Omdat je mede het tempo van de wedstrijd bepaalt - door passes op de juiste manier in te spelen - vervul je toch een soort sleutelrol in het elftal. Ik ben een speler die van alles een beetje heeft. Mijn zwakke punten zijn aanvallend koppen en dat ik te weinig scoor: ik geniet meer van een goede assist. Verdedigend ben ik bij Ajax veel sterker geworden. Ik houd mijn tegenstander voor me tot de bal even los is en dan duik ik er heel fel op. Meestal verdedig ik op techniek, maar als het moet zaag ik iemand ook in tweeën. Ik denk dat ik wel een spelbepalende speler ben, maar ik handel altijd in het teambelang. Ik probeer anderen beter te laten spelen - als ik tenminste zelf in de wedstrijd zit. Ik coach veel en ben tactisch sterk. Ik heb dan ook zeker de ambitie om later trainer te worden, mijn visie over te dragen op een elftal.' Over tien jaar Als voetballer vindt hij het vooral belangrijk om plezier te houden in het voetbal. 'Ik hoop daarnaast te bereiken dat de spelers met wie ik nu samenspeel over tien jaar zullen zeggen: die Hofwijks, dat was een goede. Ik heb nu een vaste baan op de afdeling automatisering van een vervoersbedrijf. Maar als ik de kans krijg om betaald voetbal te spelen, dan grijp ik die. Ik denk dat iedereen dat wel doet. Als God wil dat ik dat bereik, dan bereik ik dat.' Zijn christelijk geloof is heel belangrijk voor de verdedigende middenvelder. 'Als God morgen tegen me zegt dat ik moet stoppen, dan stop ik meteen. Alles wat ik bereikt heb, heb ik aan Hem te danken. Anderen gaan op zaterdagavond uit, maar ik ga bijtijds naar bed omdat ik de volgende dag naar de kerk ga. Ik praat daar heel open over. Maar als voetballen mijn werk was, zou ik wel op zondag spelen. Het gaat er vooral om dat je gelooft in je hart.' i AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 127