Foto: Louis van de Vuurst - als ik er tijd voor vrij kan maken. Ook dat is een investering in mezelf. Ik loop niet alleen mee om te observeren, maar ook bijvoorbeeld om een positiespelletje te doen met een deel van de groep of scheidsrechter te zijn bij het tennisvoetbal. Dat is het mooie van een club als Ajax: dat je hier de kans krijgt voor zoiets. Maar je moet natuurlijk wel zelf het initiatief nemen.' Kleine details in zijn met zorg ingerichte drive-in-woning verraden dat Co Jager een echte Ajacied is. Onder de televisie ligt een flink aantal videobanden over Ajax, waarbij natuurlijk die over de jeugdopleiding. De fraaie zwart-wit foto's van Co's dochter Charmayne in de woonkamer zijn gemaakt op de Toekomst, door Ajax-fotograaf Louis van de Vuurst. Als het even kan, gaat de zaterdagtrainer naar de thuiswedstrijden van het eerste kijken. 'Ajax is iets aparts, dat zit in je bloed. Nu ze op dinsdag en andere avonden gaan spelen, zal het wat moeilijker worden om te kijken. Omdat mijn spelers ook graag naar het stadion willen, trainen we soms gewoon een half uurtje eerder.' 'Als ik naar de wedstrijden van het eerste kijk, probeer ik altijd te zien of ik dingen herken. Bijvoorbeeld hoe spelers omgaan met bepaalde situaties in het veld, zoals spelhervattingen of de manier waarop ze ruimte maken voor zichzelf door juist een paar meter naar achteren te lopen. Ik zeg ook altijd tegen mijn spelers dat ze goed moeten letten op de speler uit het eerste die om op hun positie staat.' Moeilijkste elftal Vorig seizoen slaagde de zaterdag 1 er onder Co Jager niet in de promotie naar de hoofdklasse te bewerkstelligen, ondanks het goede spel in de eerste competitiehelft. Als winnaar van de tweede periode haalde het elftal wel de nacompetitie. In de chaotische en alles-beslissende wedstrijd op de Toekomst tegen Strijen stond Ajax weliswaar na een halfuur al met 3-0 voor, maar het verloor uiteindelijk met 5-4. Volgens Co Jager is het geen ramp dat zijn elftal in zijn eerste seizoen nog niet gepromoveerd is. 'Natuurlijk: als het kan, moet je die kans grijpen. Je hebt vervolgens namelijk 26 wedstrijden lang de kans om in de eerste klasse te blijven. Maar aan de andere kant: hoe gaan de spelers ermee om als ze het hele seizoen bij de onderste vier spelen? Over het seizoen als geheel kan ik niet ontevreden zijn: we zijn tweede geworden, hebben de nacompetitie gehaald en we hebben voor de winterstop al 25 goals gemaakt. Op zich is dat goed, maar je wilt natuurlijk altijd meer.' De zaterdag 1 is volgens de Amsterdammer het moeilijkste elftal van Ajax. 'Bij dit elftal werk je onder anderen met jongens uit de Al die in mei hebben gehoord dat ze niet in aanmerking komen voor een contract. Spelers die vaak al vanaf hun twaalfde jaar bij Ajax spelen en van wie dus een jongensdroom uit elkaar gespat is. Na de Al zou je eigenlijk nog een contract moeten kunnen verdienen in de zaterdag 1, maar een regel van de bond is nu eenmaal dat spelers van de zaterdag 1 niet in het tweede mogen spelen. Ik moet dan in augustus duidelijk maken dat die spelers hun kwaliteiten functioneel in dienst van het elftal moeten stellen, zonder dat het ten koste gaat van hun individuele kwaliteiten. Dat is aan de ene kant moeilijk, maar aan de andere kant heel leuk. Een enorme uitdaging. Overigens bestaat natuurlijk altijd de mogelijkheid dat mijn spelers elders in het betaalde voetbal een contract krijgen. Daar zijn genoeg voorbeelden van.' Amateurs In het proces van groepsvorming onderscheiden Co Jager en elftalleider Cees AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 121

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 121