Co Jager (voorste rij derde van rechts) in de B1 (1972). duidelijk aan ze te maken. Het is namelijk belangrijk dat spelers zichzelf ook bewust zijn van hun sterke en minder sterke punten. Ik wil met mijn spelers werken op basis van wederzijds respect. Als het kan sta ik in de groep, maar zo nodig ook °rboven. Over zaken zoals te laat komen en afbellen maak ik duidelijke afspraken. Vorig jaar heb ik twee keer disciplinair ingegrepen, want als het nodig is, kan ik ook hard zijn. In de aanloop naar de nacompetitie gold de afspraak dat mijn spelers geen stages zouden lopen bij betaalde clubs. Toen een speler die afspraak schond, heb ik hem daarna niet opgesteld en mocht hij ook niet mee met de spelersbus. Hij is er overigens dit jaar weer gewoon bij.' Simon Tahamata Zoals vrijwel iedere trainer heeft ook Co lager heel wat jaren zelf gevoetbald. In zijn seniorentijd speelde hij voor DWS, Blauw wit, Sporting Noord en één jaar als contractspeler voor Haarlem. Bij die eredivisieclub kwam hij helaas niet verder dan een invalbeurt tegen Roda IC. 'Goed beschouwd zijn die twintig minuten het hoogste wat ik als voetballer bereikt heb.' Hij begon zijn voetballoopbaan echter als jeugdspeler bij Ajax 'Op een gegeven moment werd ik gevraagd voor een proefwedstrijd. Ik geloof dat dat ging via Theo van Duivenbode, die ergens bij mij achter woonde. Na twee selectiewedstrijden werd ik aangenomen bij Ajax. Dat was toen ik een jaar of twaalf was, in het jaar dat ik naar de middelbare school ging.' Bij Ajax doorliep hij achtereenvolgens de C2, de Cl, de BI (met trainer Bobby Haarms) én de A2 en Al. 'Een schitterende tijd. Leuke toernooien, samen spelen met onder andere Hans van der Zee, Robbie Kok en Simon Tahamata. Ook in die tijd trainden we vaak al voor het stadion. Weliswaar op andere tijden dan het eerste elftal, maar het kon zeker gebeuren dat je bijvoorbeeld Cruijff een keer zag lopen als hij geblesseerd was. Simon heeft het afgelopen jaar trouwens nog een week stage gelopen bij Ajax en toen bij mij meegetraind. Het was natuurlijk prachtig om hem weer terug te zien.' 'Het was toen al iets heel aparts om bij Ajax te voetballen, hoewel die periode absoluut niet te vergelijken is met nu. Tegenwoordig besteedt Ajax veel meer aandacht aan de jeugdopleiding. Kleding, schoenen, alles is tot in de puntjes verzorgd. Ik werkte in die tijd nog gewoon als leerling-straatmaker en ging daarna nog eens trainen. Nu worden de jeugdspelers van school opgehaald en hebben de B- junioren zelfs aangepaste schooltijden.' Helaas kwam voor Co Jager als A-junior al een einde aan zijn voetbalcarrière bij Ajax. 'Ik was een jongen die niet altijd zijn mond dicht hield en ben daarom een aantal keren - naar mijn idee onterecht - weggestuurd door mijn toenmalige trainer, Jan van Daal. Na een paar van die akkefietjes ben ik vertrokken bij Ajax. Achteraf is dat niet slim geweest, maar gedane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Dat soort dingen vormen je wel; ik weet wat het is als een van mijn spelers een beetje moeilijk reageert.' Na zijn dertigste jaar kreeg de zaterdagtrainer langzamerhand steeds meer last van blessures aan enkel en lies. 'Je weet dan dat het op een gegeven moment AJAX MAGAZINE OKTOBER 1997 117

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 117