'Het was niet eens de bedoeling dat ik op voetballen zou gaan, meer toeval. Maar toen ik eenmaal bij Voorland speelde, ontdekte ik ook dat stadion even verderop.' speler een droom,' zegt de verstandige zoon, 'maar ik heb mijn studie wel afgemaakt. Kmbo en een jaar Mbo, afstudeerrichting marketing. Zonder Ajax 'Dat was niets voor mij. Ik liep dwars door alles en iedereen heen. In Ghana voetbalde ik op straat, maar ik mocht nooit echt meedoen. Meestal was ik een beetje de reserve. Ik speelde altijd met grotere jongens.' Het talent openbaarde zich al snel, en ook bij Voorland kwam hij terecht in elftallen met jongens die een paar jaar ouder waren. Nadat hij tegen een jeugdelftal van Ajax drie keer scoorde, haalde Gerard van der Lem Kofi Mensah op dertien-jarige leeftijd naar Ajax. Daar kwam hij uiteindelijk, via het middenveld en de rechtsbuitenpositie, terecht in de verdediging. Hij groeide op met Mario Melchiot, Clarence Seedorf en Patrick Kluivert. Eén minuut te laat Uiteindelijk kan de moeder van Kofi Mensah tevreden zijn. 'Ajax is voor ieder zou ik nu werken, ik zou graag een gespecialiseerd sportwinkeltje runnen.' Dat kan later, eerst wacht hem een carrière als profvoetballer. Hij wordt nu verder opgeleid door Morten Olsen en Jan Wouters. Mensah vindt dat het iets losser is geworden na het vertrek van Van Gaal. Als je je shirt uit je broek hebt hangen, wordt daar niet meteen iets van gezegd. Speltechnisch is de lijn ook gevierd. Er is iets aan het systeem toegevoegd. De rechtsbuiten kan bijvoorbeeld meer naar binnen komen, is niet meet zo plaatsgebonden. Er wordt meer in de zone gevoetbald, je kunt wat meer rondzwerven. Mensah ziet daarin een voordeel. Als je positie maar automatisch wordt overgenomen. De tegenstander, inmiddels toch wel gewend en ingesteld op het Ajax- systeem, zou dan in verwarring worden gebracht door de op vreemde plekken opduikende Ajacieden. Discipline is er nog genoeg binnen Ajax. De dag voor het gesprek kwam Kofi Mensah één minuut te laat voor het vertrek naar de uitwedstrijd tegen Excelsior. 'Ik moest nog tanken op weg naar Ajax. Er stond niet genoeg geld op mijn pas. Ik heb Arno Splinter gebeld en die is naar het tankstation gereden en heeft voor me betaald. Daardoor kwamen we te laat. Ik heb tegen de trainer gezegd dat het mijn schuld was. De regel is dat wie te laat komt, op gebak moet trakteren. Maar Wouters zette me op de bank. Dat kwam heel hard aan, moet ik zeggen. Ik wist niet wat dat was, op de bank zitten. Het was heel vreemd om je team te zien spelen als je niet geblesseerd bent. Splinter speelde wel, dat vond ik goed van de trainer.' Mensah is zeer te spreken over Jan Wouters. Hij praat veel met de spelers. De trainingen zijn afwisselend. Van der Lem legde meteen het spel stil als er iets niet goed ging. Dat mist Mensah bij Wouters. De man uit het Nederlands elftal van '88 doet dat na afloop. Maar dat is een kwestie van gewenning, zegt Mensah, het is zijn benadering. 'En hij werkt aan je zwakkere punten. Dat ziet hij goed. Mijn opbouw kan bijvoorbeeld veel beter. Ik moet nog iets meer inzicht krijgen. En soms denk ik te gemakkelijk over sommige oplossingen. Dat komt door een teveel aan

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 113