Aan het begin van het seizoen 1990-1991 vertrok Leo Been hakker plotseling naar Real Madrid. Louis van Gaal nam het stokje over en markeerde zijn zesjarige bewind direct met een Europese prijs. De UEFA Cup, op de foto in handen van assistent-trainer Gerard van der Lem, was de laatste Europese beker die Ajax nog miste. De trainersstaf die het 'm flikte. Eerst werd, na 22 jaar, de Europa Cup voor Landskampioenen teruggehaald naar Amsterdam, vervolgens ook de Wereldbeker. Vanaf links: Laszlo Jambor (looptrainer), Frans Hoek (keeperstrainer), Louis van Gaal (directeur betaald voetbal), Gerard van der Lem (assistent trainer), Ton Pronk (hoofd scouting) en Bob Haarms (assistent-trainer). 100 Foto: Louis van de Vuurst Van Gaal kreeg nog dezelfde dag de baan van technisch directeur en toog aan het werk. 's Mans eigenzinnige houding bezorgde hem veel kritiek bij pers en publiek, maar die verstomde toen hij en zijn ploeg dat voorjaar de UEFA Cup omhoog tilden na twee gelijke spelen tegen Torino. Met het winnen van de laatste trofee die Ajax nog miste werd de Amsterdamse club na Tuventus de tweede die alle Europese prijzen in de kast had staan, en had Van Gaal zijn positie veilig gesteld. Het bleek het begin van meer: drie kampioenschappen en een KNVB-beker waren op zich al een fraaie nalatenschap geweest, maar de apotheose kwam in 1995: in de competitie bleef Ajax een seizoen lang ongeslagen, en op 24 mei 1995 werd in Wenen, in een zindere finale, de Europa Cup na 22 jaar teruggehaald naar Amsterdam. Een half jaar later volgde in Tokio de Wereldbeker na een zenuwslopende serie strafschoppen tegen het Braziliaanse Grêmio. Aan het eind van dat seizoen prolongeerde Ajax de landstitel, maar verloor het een nieuwe finale om de inmiddels tot Champions League omgedoopte Europa Cup. Mogelijk was dat het juiste moment om Ajax te verlaten, maar Van Gaal zag nog meer succes in deze Ajax-selectie. Deze ene keer had hij het mis: na alle successen zat de klad er plotseling in. Geplaagd door blessures en andere tegenslagen eindigde Ajax voor het eerst sinds 32 jaar niet bij de bovenste drie in de Nederlandse competitie, en hoewel de halve-finaleplaats in de Champions League het seizoen nog enigszins redde, was het duidelijk dat aan de periode-Van Gaal een einde was gekomen. Met veel vreugdevuur werd de directeur betaald voetbal uitgeluid om plaats te maken voor een nieuw, nog onbeschreven blad: Morten Olsen. Foto: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 99