aan het roer voor het eerst sinds veertien jaar weer een Europese beker won, moest het de landstitel jaar na jaar aan PSV laten. In januari 1988, middenin een nieuwe succesvolle Europese reeks, ontplofte een serie meningsverschillen tussen Cruijff en het Ajax-bestuur en voor de derde maal sloeg de deur met een harde klap achter de voormalige nummer veertien dicht. Met Barry Hulshoff als woordvoerder van een interim-driemanschap haalde Ajax opnieuw een Europese finale, maar verloor die van Mechelen, waarmee oud-Ajax- trainer Aad de Mos ook nog een rekening vereffende met Ajax. In 1988 werd Kurt Linder teruggehaald, maar deze bleek zijn greep op het internationale voetbal totaal verloren te hebben en liet Ajax al na twee maanden in een desolate positie achter; Spitz Kohn en diens assistent, de nog maar net aangetrokken jeugdtrainer Louis van Gaal, wisten de boel weer op de rails te zetten tot Leo Beenhakker, die bij Real Madrid zeer succesvol was geweest, het roer overnam. Deze werd al meteen geconfronteerd met een afknapper toen Ajax na het beruchte staafincident tegen Austria Wien een jaar van Europees voetbal werd uitgesloten. De vrees voor een vroegtijdige uittocht van spelers bleek ongegrond. Hoewel het landskampioenschap van 1990 dus geen Europees vervolg kon krijgen, bleef het elftal intact. Een jaar later kwam Ajax twee doelpunten te kort om PSV van de titel af Foto: Louis van de Vuurst Foto: Soenar Chamid te houden, maar mocht het een internationale comeback maken in de UEFA Cup. Apotheose Beenhakker hield het al in september voor gezien en koos voor een goedbetaalde terugkeer naar Real Madrid. Jeugdtrainer Eind 1980 verbleef Johan Cruijff, die na een Amerikaans avontuur even zonder club zat, als 'technisch adviseur' in de Meer. Tijdens de thuiswedstrijd tegen FC Twente daalde hij af van de tribune naar de dug out, waar hij gezeten naast trainer Leo Beenhakker Ajax van 1-3 naar 5-3 coachte. In het voorjaar nam Beenhakker ontslag. De technische staf (vanaf links: Bob Haarms, Spitz Kohn en Leo Beenhakker) in het seizoen 1989-1990, dat weliswaar bekroond werd met het landskampioen schap maar vooral herinnerd wordt als het zwarte jaar van 'de staaf', waardoor Ajax het seizoen erop uitgesloten was van Europees voetbal. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 98