vervangers bleken bijna allen te bezwijken onder de verwachtingen. Van het roemrijke Ajax-elftal van twee jaar eerder was midden jaren zeventig weinig meer over, en aan het begin van zijn tweede seizoen volgde ook de breuk met Kraay. Voetbalprofessor Rinus Michels, op dat moment werkloos, was bereid zijn oude club een jaartje te helpen, maar weigerde een contractverlenging. Tomislav Ivic, de Joegoslavische voetbalprofessor die in 1976 werd aangetrokken, gooide het over een andere boeg. Hij lapte de Ajax-cultuur van aanvallend voetbal aan zijn laars, haalde met verdedigend voetbal het landskampioenschap naar Amsterdam, en Foto: Frans Flemelrijk legde de eerste stenen voor de later zo befaamde jeugdopleiding. Dat laatste zou de beste investering in de toekomst blijken. Ook nadat Ivic in 1978 was vertrokken, zouden zijn opvolgers jaar na jaar worden geconfronteerd met buitenlandse clubs die de smaakmakers wegkochten, en jaar na jaar bleken hun vervangers klaar te staan: tegenover het vertrek van Geels, Arnesen, Lerby, Olsen, Ling en Krol stond een niet aflatende stroom eigen kweek: Wim Kieft, Frank Rijkaard, Sonny Silooy, Gerald Vanenburg, John van 't Schip, Marco van Basten en John Bosman. De onervarenheid van al deze talenten had doorgaans tot gevolg dat het elftal nog weinig in balans was, maar in 1981 werd Foto: Frans Hemelrijk daarin op verrassende wijze voorzien, toen Johan Cruijff een fel bekritiseerde, maar al gauw bejubelde comeback maakte. Sinds zijn terugkeer verloor Ajax geen enkele competitiewedstrijd als de oude meester stond opgesteld. In 1983 stak de eeuwige haat-liefdeverhouding tussen Cruijff en Ajax weer de kop op, en vertrok de beroemdste Ajacied aller tijden naar Feyenoord om zijn gram te halen. In 1985 was hij weer terug, na een periode waarin geen enkele Ajax-trainer zijn contract had afgemaakt: Cor Brom, Leo Beenhakker en Aad de Mos waren allen roemloos uit de Meer vertrokken; slechts Kurt Linder had zijn ene jaar volgemaakt. Weer aanvallend Cruijff zette het sein weer op aanvallend, en besteedde meer dan wie ook aandacht aan de jeugd, maar dat bleek geen garantie voor succes. Hoewel Ajax in 1987 met hem Foto: Jan Mud Op 2 juni 1971 versloeg Ajax op Wembley het Griekse Panathinaikos met 2-0. De foto toont een van de vele duels tussen Ajax-verdediger Hulshoff en de Griekse aanvaller Antoniadis. Na Michels' vertrek had zijn opvolger, de gemoedelijke en nauwelijks bekende Roemeen Stefan Kovacs de moeilijke taak Ajax aan de top te houden. Stefan Kovacs, die altijd op de fiets naar het stadion kwam, kreeg bij zijn afscheid in 1973 een auto aangeboden van spelers en bestuur. De fiets kreeg hij als grap van de spelers. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 97

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 96