Het laatste kampioenselftal van vóór de oorlog. Staand vanaf links: Gerrit Keizer, Henk Blomvliet, Ko Loois, Wim Anderiesen, Jan Schubert, Dick Been. Gehurkt: Jan Stam, Gerrit Fischer, Rinus Bijl, Piet van Reenen en Erwin van Wijngaarden. Foto: Archief Ajax en ook Robert Thomson diende zijn contract niet uit. De toch nog abrupte invoering van het betaalde voetbal viel bij Ajax samen met een (tijdelijke) koerswijziging. Ditmaal werd de trainer gezocht in de destijds toonaangevende Middeneuropese school. Terwijl de spelers nog moeilijk konden wennen aan hun nieuwe profstatus, legde de Oostenrijker Karl Humenberger de eerste fundamenten voor een professioneel Ajax-elftal. In 1957 werd Ajax, met onkarakteristiek verdedigend voetbal, de eerste kampioen van de nieuw gevormde eredivisie, en mochten de Amsterdammers voorzichtig kennis maken met het fenomeen Europa Cup-voetbal. Het was Humenbergers enige tastbare succes. In 1959 zocht Ajax zijn opvolger weer in Engeland. Vic Buckingham heette de man die Ajax weer een brokje profmentaliteit bijbracht, en al in zijn eerste seizoen de landstitel zou bezorgen, na een historische 5-1 overwinning in de beslissingswedstrijd tegen Feyenoord. Een jaar later veroverde Ajax de KNVB-beker (die het in 1917 en 1943, toen het toernooi nog weinig prestige had, ook al in de kast had mogen zetten). Buckingham zocht vervolgens zijn heil elders, en opnieuw werd de trainerspositie een duivenplat. Zijn landgenoot Keith Spurgeon bleek slecht in de clubcultuur te passen, maar bezorgde Ajax wel de eerste internationale prijs: de Intertoto-trofee, die in 1962 in de finale tegen Feyenoord werd gewonnen. De Oostenrijker Pepi Gruber en Jack Rowley, opnieuw een Brit, konden niet voor successen zorgen, en Ajax gleed Foto: Archief Ajax Foto: CNF/De Haan Al bij zijn komst in 1915 was duidelijk dat een van Jack Reynolds' bijzondere eigen schappen was jeugd te stimuleren. Derby in oorlogstijd. Op 30 mei 1943 troffen Ajax en Blauw Wit elkaar in het Olympisch stadion. De wedstrijd ging om het kampioenschap van Amsterdam. Ajax won met 5-1, maar de titel zou uiteindelijk naar DWS gaan. Op de foto de Ajacieden Steef Klijn, keeper Gerrit Keizer, Jan Potharst en (achter de Blauw Wit- aanvaller) Jany van der Veen. 92 AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 91