Op het curriculum vitae van Westerhof staat dat hij als speler actief was bij achtereenvolgens SDOUC Ulft, Be Quick Groningen, ACV Assen, Veendam, SC Cambuur en Nieuweschoot; en als trainer bij Oranje Nassau Groningen, ACV Assen, FC Groningen, PSV en opnieuw Groningen. Bij PSV vervulde hij na het hoofdtrainerschap ook nog een jaar de functie van hoofd opleidingen. Het betrof hier een niet door hem zelfbedachte oplossing voor de in het bestuur ontstane wens het technische kader anders te bezetten. Toen vervolgens FC Groningen hem terug vroeg, verliet Westerhof de Eindhovense jeugd. Niet omdat hij op de Herdgang niet uit de voeten kon; niet omdat het onaardige jongens waren die de PSV-opleiding bevolkten; wel omdat hij dacht nog niet klaar te zijn als trainer in het betaalde voetbal; wel omdat hij Groningen nog altijd een warm hart toe droeg en ook omdat de gebeurtenissen bij PSV rond zijn persoon niet de verheffendste uit de Nederlandse voetbalgeschiedenis waren geweest. In zijn definitief laatste jaar als trainer in het betaalde voetbal - bij FC Groningen, waar hij werd ontslagen - kwam zijn halsstarrige weigering de voetbalwereld een jungle te noemen verder onder druk te staan. Tegenwoordig geeft de liefhebber, die in 1948 te Terborg geboren werd, toe dat er in het professionele voetbal hier en daar inderdaad misschien wat jungleachtige trekjes te bespeuren zijn. Maar niet zonder de uitdrukkelijke toevoeging dat het positieve met afstand blijft overheersen. Nooit zonder fatsoen Van Westerhof wordt - naar zijn zin te vaak en te makkelijk - beweerd dat hij over een aimabele persoonlijkheid beschikt. Vaak gebeurt dat in de connotatie dat hij te zacht zou zijn om te kunnen overleven in de keiharde voetbalwereld. Het misverstand kon ontstaan omdat Westerhof zijn visie en daadkracht nooit zonder het fatsoen op reis stuurt. Niet dat hij nooit de aanvechting heeft gevoeld om terug te slaan naar diegenen die hem onrecht aandeden ter meerdere eer en glorie van het hogere doel of zichzelf, maar tot zijn eigen tevredenheid heeft hij die menselijke neiging weten te beteugelen. Dat uit dat vermogen een zekere kwetsbaarheid ontstaat, kan ook hij niet ontkennen. Sommige kwesties worden nu eenmaal op straat uitgevochten. Als je binnen blijft, kan bij de buitenwereld abusievelijk de indruk ontstaan dat het gelijk ligt bij degene die het hardste op straat staat te roepen. Gelijk hebben is een; gelijk krijgen is twee. Westerhof weet het als geen ander. Zoals hij ook zeker weet dat hij nooit meer trainer zal zijn in het betaalde voetbal. Niet uit verbittering, maar uit de overtuiging dat hij daar niet genoeg meer heeft toe te voegen. Als directeur opleidingen bij Ajax daarentegen ziet Westerhof een uitgelezen mogelijkheid zijn kwaliteiten te benutten. Waar precies zijn toegevoegde waarde uit zal blijken, weet Westerhof vlak voor aanvang van het seizoen zelf ook nog niet helemaal. Droomfunctie Het doel dat hij zichzelf heeft gesteld is niet hooghartiger dan het vervolmaken van de Ajax-opleiding. Hij verwacht veel op de velden aanwezig te zijn; meer dan achter het bureau, want voor een administratieve functie acht hij zich niet in de wieg gelegd. Enigszins verbaasd was hij wel, toen het Ajax-bestuur hem vriendelijk doch dringend verzocht het ambt te aanvaarden. Omtrent zijn geschiktheid had hij aanvankelijk zelf nog wel wat bedenkingen. Paste hij wel bij Ajax? Was niet hét kenmerk van de club de soms bijna bovenmatig aanwezige flair? En ontbrak bij zijn eigen persoonlijkheid nu niet juist die uitstrajing die past bij de oprechte overtuiging de beste van de wereld te zijn? Allemaal goed en wel, wierp het bestuur tegen, maar iemand die door zijn jarenlange ervaring weet wat er gevraagd wordt op het allerhoogste niveau, tot en met de Champions League; die door zijn analytische vermogen exact weet waaraan de toekomstige Ajax-helden moeten voldoen; die liefde heeft voor het jeugdvoetbal; die makkelijk leiding kan geven en die bovendien vijftien mooie jaren van zijn leven op het CIOS heeft besteed aan het opleiden van jeugdtrainers; die is als geen ander geschikt voor deze droomfunctie. Daarop restte Westerhof niets anders dan het bestuur gelijk te geven. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 194