Foto: Louis van de Vuurst van buiten Ajax die mogelijk beter zijn. Ieder jaar valt een aantal spelers af, ook bij de jongste jeugd. Vaak betekent dit niet dat de jongens niet kunnen voetballen, maar zij beantwoorden niet aan de eisen van Ajax. Spelers als Erik Tammer, Glenn Helder en Orlando Trustfull hebben allen de Ajax- school doorlopen, maar kwamen nooit in het eerste elftal. Zij zijn alle drie op een hoog niveau blijven voetballen. Om te bewijzen dat een speler bij Ajax heeft gevoetbald, stelde de club aan het eind van het vorig seizoen paspoorten in. Elke speler krijgt er een. Daarin worden alle prestaties bijgehouden en er wordt in genoteerd welke elftallen de speler doorlopen heeft. Bij vertrek blijft het paspoort in het bezit van de speler. Zo kan hij bij zijn eventuele volgende club zijn verrichtingen bij Ajax zwart op wit laten zien. Zwakke en sterke punten Naast de groepstrainingen worden bij Ajax ook individuele trainingen gegeven. Deze zijn bedoeld om aandacht te besteden aan de zwakke en sterke punten van een spelers. De doelmannen krijgen elk ook aparte trainingen van een speciaal daarvoor aangestelde keeperstrainer. Bij de jongste keeper gebeurt dit één maal per week, de keepers uit de hogere elftallen trainen twee keer in de week apart van de groep. De jeugd van Ajax heeft ook een eigen medische afdeling. Frank van Deursen is hoofd fysiotherapie. Hij behandelt de Al en de A2 en doet de wedstrijdbegeleiding van de Al. Erna Spil is verantwoordelijk voor de BI tot en met de E2. Tijdens de wedstrijden worden de spelers begeleid door studenten fysiotherapie. Het vlaggenschip van de jeugdafdeling is natuurlijk de Al. Voor de jongens in dat elftal is het het jaar van de waarheid. Moeten zij alsnog weg? Stromen zij door naar het tweede elftal en bereiken zij hun einddoel: het eerste van Ajax? De Al-junioren wordt al geleerd hoe zij met de media moeten omgaan. Spelers van Ajax worden op steeds jongere leeftijd ondervraagd over hun prestaties op het veld. In het belang van de speler zelf en ook van de club vindt Ajax het belangrijk dat de jongens zich goed kunnen presenteren. Voetbal en de media zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. De Ajax-opleiding heeft vele, vele toppers voorgebracht. Wat te denken van namen als Johan Cruijff, Frank Rijkaard, Clarence Seedorf, Michael Reiziger en Dennis Bergkamp. De Ajax-opleiding die jaar na jaar zijn vruchten afwerpt staat bij Ajax het hoogst in het vaandel. Het kampioenschap is meegenomen. Het opleiden van jeugd is het belangrijkst. De jongste Ajacieden, de E2-selectie, verloren maar twee duels in de competitie en werden vorig seizoen met overmacht kampioen. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 192