75 Jaar jeugdvoetbal door Simone Tacx De jeugdopleiding van Ajax mag zonder overdrijven een van de beroemdste ter wereld worden genoemd. Uit alle windstreken, zelfs uit Japan en Zuid-Amerika komen trainers een blik werpen in de keuken van Ajax om daarna de opgesnoven kennis in hun eigen land over te brengen op hun pupillen. Mentale weerstand De jeugdafdeling van Ajax bestaat uit twee A, B, C, D en E-elftallen. Elke selectie heeft zijn eigen leider, hij is bij elke uit- en thuiswedstrijd aanwezig en in totaal zwaaien zes trainers de scepter over de tien ploegen. Alle elftallen, behalve de Al, moeten tegen hogere elftallen spelen om zo meer mentale weerstand en fysieke kracht op te doen. Vaak is het leeftijdsverschil twee jaar, maar Talenten uit de Ajax- opleiding: van links naar rechts Clarence Seedorf (nu Real Madrid), Patrick Kluivert (nu AC Milan), Tarik Oulida (nu Sevilla), Martijn Reuser (Ajax) en Nordin Wooter (nu Real Zaragoza). Het thuishonk van de jeugd is de Toekomst, een prachtig complex met zeven velden in de schaduw van de Amsterdam Arena. De kleedkamers zijn vernoemd naar oud-Ajacieden als Johan Cruijff, waar de Al zijn plek heeft gekregen, Piet Keizer, Wim Suurbier, Frank Rijkaard en Sonny Silooy. De E2 Foto: Albert Aandeweg kleedt zich vele malen per week om in een kleedkamer met de naam van de nieuwe jeugdtrainer bij Ajax, John van 't Schip. Jaarlijks organiseert Ajax Talentendagen. Deze worden bij Ajax, maar ook in de omgeving gehouden. Honderden jongetjes hopen op die dagen op te vallen door hun spel en ooit het rood-witte shirt van Ajax te mogen dragen. De spelers die meedoen aan de Talentendagen worden bekeken op TIPS: Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid. Uiteindelijk blijft slechts een hele kleine groep over. De spelers van de jeugdelftallen komen uit grote delen van het land. De jongste talenten worden gescout in een straal van dertig kilometer om Amsterdam, de oudere jongens mogen niet verder dan honderd kilometer van de hoofdstad wonen. Het criterium voor Ajax is dat spelers niet langer dan een uur hoeven te reizen. Dat is dan toch al weer twee uur per dag. Langer reizen vindt Ajax onverantwoord. 190 AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 189