i Als jonge voetballer, vanaf speeltuin Merwede in de Utrechtse Rivierenwijk en W Utrecht, was Wouters een iele, bijna frêle gestalte die het van zijn snelheid en techniek moest hebben. Door de manier waarop zijn lichaam zich ontwikkelde, vergroeide zijn spelstijl tot een die hem beroemd zou maken. Bij FC Utrecht, waar hij van 1980 tot 1986 speelde, werd hij steeds belangrijker. Van 1986 tot 1991 zou hij de drijvende kracht worden van het Ajax dat één maal de beker won, één maal de Europa Cup 2 en één maal het landskampioenschap. Bayern München kocht Wouters. De Beierse club, die in een moeilijke fase verkeerde, werd door de Utrechter menigmaal op de been gehouden en de waardering voor zijn kwaliteiten was er enorm. De laatste club waar Wouters speelde was PSV. In Eindhoven begon hij ook niet aan een eenvoudig karwei, aangezien de club zich in een tumultueuze overgangsperiode bevond. Maar Wouters, die daarvoor ook was gehaald, hield zich staande en werd de ruggegraat van PSV. Als international was de middenvelder ook een laatbloeier. Het duurde even voordat Zeist door had hoe belangrijk een dergelijke speler kon zijn. Hij kwam uiteindelijk toch nog tot het respectabele aantal van zeventig interlands, met als hoogtepunt natuurlijk het Europees kampioenschap in 1988. Type Wouters Jan Wouters stond model voor "het type Wouters", waarvan er eigenlijk maar één is geweest. Iedere trainer die zichzelf enigszins serieus neemt is op zoek naar dat type. Logisch, het neemt hem een hoop werk uit handen als hij erin slaagt zo'n speler te vinden die de mechanica van een wedstrijd in zijn tenen heeft; die voorgaat in de strijd en die van zijn medespelers eenzelfde speldiscipline verlangt en gedaan krijgt. Meedogenloos was Wouters als voetballer. Zijn directe tegenstanders gingen vaak met angst en beven het veld in. Niet zonder reden; Wouters heeft een paar legendarische overtredingen op zijn erelijst. Er was maar een voordeel aan het zijn van Wouters' tegenstander: je hoefde niet mét hem te spelen, zodat je per seizoen maar twee keer door de gehaktmolen ging. Voor zijn teamgenoten was Wouters immers nog vele malen harder. Iedere wedstrijd, maar ook iedere training, wees hij zijn gewaardeerde collegae op hun tekortkomingen. Over het algemeen gebeurde dat met de subtiliteit van een zoutwaterkrokodil, waardoor soms de tranen in de ogen sprongen van degene die werd geholpen. De klaagzang die van tijd tot tijd te horen was uit de kelen van middelmatige talenten en aankomende toppers heeft Wouters nooit kunnen vermurwen. Het resultaat is hem altijd heilig geweest. Als de talenten doorgroeiden, begrepen ze pas hoe Wouters het bedoeld had en bekeerden zij zich tot de waardering. En toch mag uit bovenstaande niet de conclusie getrokken worden dat Wouters een gevoelloze killer is. Integendeel, buiten het veld is hij de beminnelijkheid zelve. Dat type Wouters is voorkomend, beleefd en lief. Maar hoewel hij voldoende eigenschappen heeft om zo in de zachte sector mee te kunnen, heeft Wouters toch gekozen om in de voetballerij werkzaam te blijven. Doorschuivend Op aanraden van de toenmalige Bayern- trainer Erich Ribbeek ging hij de trainerscursus volgen. Niet in Duitsland, zoals Ribbeek eigenlijk bedoelde, maar in Zeist omdat hij toen weer in Nederland voetbalde. Vorig jaar vormde hij met Ron Spelbos, een andere ex-Ajacied, een trainersduo bij FC Utrecht dat ondanks de tegenvallende resultaten op handen werd gedragen. Toen Spelbos door hartproblemen niet inzetbaar was, nam Wouters de positie van hoofdtrainer waar. Het Utrechtse legioen ziet Wouters met lede ogen naar Ajax vertrekken, maar niemand zal hem de kans die hem in Amsterdam geboden wordt misgunnen. Aangenomen als trainer van het tweede is Wouters voorbestemd te zijner tijd Morten Olsen op te volgen als directeur betaald voetbal. Hij zal daarmee niet de eerste doorschuivende trainer bij Ajax worden, maar wel de eerste die dat doet in het kader van het nieuwe bestuursbeleid waarbij ook trainers worden opgeleid. Het type Wouters past bij Ajax. Dit keer is er niemand die daar aan twijfelt. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 175

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 174