HHH Foto: Louis van de Vuurst toegedicht heeft gekregen, wanneer het eerste een verloren wedstrijd op het allerlaatste moment en op onnavolgbare wijze toch nog wist te winnen. 'Geluk dwing je af, is steevast het commentaar van de Ajacieden geweest, waarbij altijd onduidelijk is gebleven of de mazzel nu met pure voetbalkwaliteit te maken had; met een goed contact met God; of de beheersing van het occulte. Lucky Ajax is een genootschap dat wordt bevolkt door voetballers die een lange staat van dienst hebben als eerste-elftal-speler. Het aantal gespeelde wedstrijden opgeteld bij het aantal seizoenen dat men voor Ajax uitkwam, moet minimaal honderd zijn om toe te mogen treden. Lucky Ajax speelt overal nog demonstratie-wedstrijden. Men demonstreert dan volgens het eigen inzicht het voetbal zoals het eigenlijk gespeeld moet worden en dat in de moderne tijd door geen enkele selectie - hoe uitgebalanceerd ook - ook maar enigszins kan worden benaderd. De wedstrijden worden druk bezocht, want ze vormen een uitgelezen mogelijkheid de oude sterren nog een keer aan het werk te zien. Piet Schrijvers, Wim Meutstege, Theo van Duivenbode, Heinz Stuy, Barry Hulshoff, Ruud Krol, Johnny Rep, Sjaak Swart, Dick Schoenaker en vele anderen bewijzen dat een incidentele, maar vooral voorzichtige neiging tot corpulentie de voetbalkunst niet in de weg hoeft te zitten. De Lucky Ajacieden laten de ware liefhebbers smullen tijdens de wedstrijden en zichzelf erna. Het team dat onder leiding staat van Joop Stoffelen heeft geen gebrek aan uitnodigingen. Het oude Ajax is bijna nog populairder dan het nieuwe. Vandaar dat de ex-Ajacieden er graag voor willen spelen, en vandaar dat Stoffelen het weer moeilijk heeft opstellingen te maken waar meer dan elf spelers per keer tevreden mee zijn. De reserves vinden slechts zelden dat ze terecht buiten de basis staan; wat dat betreft blijven voetballers kennelijk voetballers. Maar hoewel de sportieve plicht nog onverminderd serieus wordt opgevat - Sjaak Swart heeft van zijn leven nog nooit één vriendschappelijke wedstrijd gespeeld - is het voornaamste oogmerk van het genootschap toch de sociale binding met elkaar en de club. Democratische principe Uit alle dwarsverbindingen die door de club lopen; van jeugdleiders tot scouts, van Lucky Ajax tot de selectie en van de Bordjesclub tot het bestuur is een geheel ontstaan van geschreven en ongeschreven wetten, dat de cultuur van de club beschermt. Het is het democratische principe van 'checks and balances', dat er in feite alleen maar toe dient om te waarborgen dat de voetbalwereld steeds opnieuw en niet anders dan met drie spitsen en onnavolgbare creativiteit veroverd wordt. Door Ajax dus. Lucky Ajax speelde bij de opening van Sportpark de Toekomst in augustus 1996 een wedstrijd tegen de 'Oldies' van PSV. Achterste rij, van links naar rechts: Wim Suurbier, Joop Stoffelen, Paul van der Meeren, Bram Braam, Sjaak Swart, Theo van Duivenbode, Leo van Veen, Piet Wijnberg, (scheidsrechter), Bertus Hoogerman en Barry Hulshoff. Voorste rij: Keje Molenaar, Werner Schaaphok, Wim Meutstege, Simon Tahamata, Dick Schoenaker en Ruud Kaiser. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 169

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 168