m Frank Rijkaard Sjaak Swart I Johan Cruyff Piet Keizer l*i bevreemding. Al zouden de wedstrijden op een willekeurig schoolplein worden gespeeld, Ajax zou in negen van de tien gevallen winnen. Vorming van de voetballer Het doel van de opleiding zal altijd hetzelfde blijven, ongeacht de behuizing: het afleveren van volwaardige eerste- elftalspelers. Eigenlijk valt er geen zinnig woord over te zeggen of dat op de Toekomst beter lukt dan op Voorland. De faciliteiten dragen hooguit voor enkele procenten bij aan de vorming van een voetballer. Wel is het zo dat de moderne tijd andere en strengere eisen stelt aan het complex van de opleiding. In het afgelopen jaar is meermalen gebleken dat het nieuwe onderkomen een niet te overschatten 'pull- factor' is. Iedereen is onder de indruk van de accommodatie: de spelers, de trainers, de ouders, de tegenstanders en de beroepsmatig geïnteresseerde bezoekers. Van over de hele voetbalwereld wil men de vooruitgang met eigen ogen komen aanschouwen. Intern is de tevredenheid over de Toekomst groot. Het werken is er prettig gebleken. Eindelijk is er voor alles voldoende ruimte. Er wordt gretig gebruik gemaakt van de omringende luxe, die nergens echt overbodig is. Maar gedurende het seizoen zijn ook de beperkingen en de tekortkomingen naar voren gekomen. Het complex is nog niet klaar. Op de dag van de opening, in de zomer van 1996, verlieten de laatste werklieden om 16.55 uur de Toekomst, terwijl de receptie vijf minuten later van start ging. Deze zomer moest er het nodige worden aangepast en veranderd. Zo werd een deel van de staantribune tussen veld 1 en 2 weer afgebroken omdat was gebleken dat het tweede veld te moeilijk bereikbaar was met materieel. Hier en daar bleek dat een deur naar de verkeerde kant scharnierde. Langs de lange zijkant van het trainingsveld moesten ballenvangers worden geplaatst aangezien er, ondanks alle technische verfijning, net iets te vaak voetballen verdwaalden op het aanliggende golfterrein. Er zijn bloembakken geplaatst om het geheel een wat vrolijker aanzien te geven en in het restaurant werden een leeskast en een prijzenkast geplaatst. Zeker de laatste toevoeging vloeit voort uit een briljant inzicht in de voetbalgeschiedenis. De nieuwigheid is er inmiddels een beetje af. De geur van vers hout is langzaam weggetrokken, maar de intimiteit die bij de kleinschaligheid van Voorland hoorde, zal op de Toekomst niet echt mogelijk zijn. Iedereen is nog steeds zoekende naar zijn stek. Op Voorland was er die vaste plek in de kantine waar iedereen elkaar tegenkwam. De leiders en trainers verzamelden volgens een ongeschreven wet op de centimeter nauwkeurig om over de club van gedachten te wisselen. Op de Toekomst zoekt men nog altijd naar een equivalent van dat hoekje. Er is links naast de bar een met koord omzoomd zitje voor het kader, maar het design is even mooi als formeel en dus nog wat onwennig. Het zijn belangrijke zaken voor het juiste gevoel, maar ze zijn niet te dwingen. v. Foto: Louis van de Vuurst Domicilie van de hoop Eigenlijk was er maar een echte kinderziekte: het gras. Na het aanvankelijke optimisme over de kwaliteit van de velden, bleek gaandeweg het seizoen dat er toch meer slijtage optrad. Godenzonen zweven over het gras, daar ligt het niet aan, maar er zijn altijd nog de tegenstanders. De conclusie is dat het toch Foto: Louis van de Vuurst AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 160