Foto: Louis van de Vuurst Voorland, de Meer en de bijvelden van het Olympisch Stadion. Nu ontmoeten de spelers van alle elftallen elkaar. Alle elftallen, behalve het eerste. En juist dat is een tekortkoming die het eerste jaar alom gevoeld werd. Het contact dat Voorland en de Meer in een unieke wederkerigheid met elkaar onderhielden is niet meer. Volgens ingewijden school daar het gevaar van de nieuwe onderkomens. De fysieke afstand tussen de Toekomst en de Arena zou in metaforische zin de stap van de jeugd naar het eerste te groot maken. Er is een haast religieus besef voor nodig om die logica te kunnen volgen. In de wolken Waar het de tastbare praktijk betrof, was het oordeel der betrokkenen zonder uitzondering positief. De trainers en voetballers kunnen op de Toekomst veel beter uit de voeten. Zeker de spelers die al enige tijd op Voorland hadden doorgebracht en de trainers liepen met hun hoofd in de wolken vanwege het bijna overweldigende comfort. Vergeleken bij de omstandigheden waarin de talenten tegenwoordig tot wasdom moeten komen, steekt de herinnering aan Voorland schril af. Bijna iedere Nederlandse amateurclub had een indrukwekkender onderkomen dan de jeugd van Ajax. Voorland was vertederend sober. Er waren twee blokken van vier kleine kleedkamers, een bestuurskamertje en een bescheiden kantine, terwijl er slechts één wedstrijdveld en één kunstgrasveld was. In fysiek opzicht stelde Voorland heel weinig voor. Alle buitenlandse gasten die op zoek waren naar het geheim van de Ajax-opleiding konden niet geloven dat alle contemporaine Ajax-helden ooit op dat onooglijke stukje grond waren grootgebracht. Of was dat nu juist het geheim? Hoe veel beter de huisvesting tegenwoordig dan ook zijn moge, maar weinigen hebben nooit een spoor van heimwee naar het schamele verleden gekend. Zeker de oudgedienden onder trainers en leiders waren huiverig voor de verhuizing, bevreesd als zij enigszins waren met de sloopbal ook het ongrijpbare geheim van de opleiding omver te stoten. In de achtergelaten armoe school wellicht ook een educatieve waarde. Op de Toekomst ontbreekt het de jeugd aan niets; facilitaire ontberingen behoren definitief tot het verleden. Het werken met de jeugd verliep dit jaar dan ook heel wat gestroomlijnder dan alle voorgaande seizoenen. De resultaten waren niet beter of slechter dan anders, maar dat wekt geen AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 158