Hoewel de wereldgeschiedenis anders doet vermoeden, beperken onze oosterburen zich het liefst tot het defensieve. De samenwerking was dan ook een onmogelijke en het voetballeven werd Olsen er zo zuur gemaakt, dat het ontslag bijna werd ervaren als een bevrijding. Sindsdien heeft de oefenmeester zich heilig voorgenomen nog slechts daar werkzaam te zullen zijn waar hij kan werken volgens zijn eigen inzichten en opvattingen. Als persoon is hij nuchter en ingetogen. Als trainer kan hij omschreven worden als streng maar rechtvaardig. Met een goed oog voor detail houdt hij van discipline en toewijding. Windmolens Net als Johan Cruijff en Louis van Gaal heeft Morten Olsen meermalen gewaarschuwd tegen de verloedering van het mondiale voetbal. Het lijkt een gevecht tegen windmolens dat deze predikers voeren, ware het niet dat zijn twee Nederlandse collega's onwaarschijnlijke successen hebben gevierd terwijl zij trouw bleven aan hetgeen waar zij in geloven. Dat er maar weinig clubs zijn waar de ruimte wordt geboden er een dergelijke werkwijze op na te houden, stemde Olsen niet bepaald optimistisch ooit nog als trainer emplooi te vinden. Aanbiedingen van andere clubs legde hij naast zich neer. Ajax stelt op zijn beurt zulke strenge en specifieke eisen aan een trainer dat de spoeling angstig dun is. Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren (Mattheus: hoofdstuk 20, vers 16). Bovendien was het hoe dan ook moeilijk een geschikte opvolger voor Van Gaal te vinden. Onder zijn leiding werd gewonnen wat er te winnen viel, daarmee een erfenis achterlatend die niet iedereen goed zou kunnen beheren. Toen Cruijff te kennen gaf niet beschikbaar te zijn, stond de naam van Olsen al snel bovenaan de verlanglijst van het Ajax-bestuur. Als trainer komt de Deen weliswaar net kijken, maar desondanks heeft hij een goede reputatie opgebouwd. Met het Deense Bröndby bereikte hij in 1991 de halve finale van het UEFA Cup toernooi en werd hij nationaal kampioen. Toen hij werd ontslagen stond Bröndby er minder goed voor. Hij zou te professioneel zijn geweest voor de Deense club. Bij l.FC Köln werd hij binnengehaald als de verlosser. De resultaten waren aanvankelijk goed. Olsen behoedde de club voor degradatie. Maar in zijn derde seizoen werd er iets te vaak verloren naar de zin van het publiek en het bestuur. Het eerste bekogelde hem met eieren en tomaten; het tweede ontsloeg hem. De trainer Olsen wil dat er gevoetbald wordt zoals de speler Olsen dat deed: mooi, zuiver, aanvallend. Hij voetbalde tot vlak voor zijn veertigste verjaardag op hoog niveau. Begonnen in zijn geboorteplaats Vordingborg bij de gelijknamige BK, speelde hij van 1967 tot 1972 bij BI901 Nyköbing. Het was de voormalige Ajax-jeugdtrainer Han Grijzenhout die hem in 1972 naar Cercle Brugge haalde. Het was het begin van een Belgische periode die hem in 1976 naar RWDM bracht en in 1980 naar Anderlecht, waar hij onder Tomaslav Ivic, een andere ex-Ajax-trainer, drie keer landskampioen werd en één keer de UEFA Cup won. Op zijn achtendertigste werd hij nog door l.FC Köln aangetrokken waar hij twee seizoenen speelde. Als voetballer was hij oorspronkelijk een snelle technische buitenspeler, maar via de positie van offensieve middenvelder eindigde hij als vooruitdenkende libero. Vaderfiguur Hij is nog altijd Deens recordinternational met 102 wedstrijden en speelde zowel met Finn Laudrup als zijn zoon Michael in het nationale elftal. Wat betreft zijn stijl zou hij ook heel goed in zijn actieve loopbaan bij Ajax hebben gepast, maar de onderhandelingen na het WK '86 met het toenmalige bestuur liepen op niets uit. Elf jaar later kwam het er dan toch van: Morten Olsen zette zijn handtekening onder een contract dat hem twee jaar aan Ajax bindt. Voor zowel de club als de trainer lijkt dat contract een geschenk uit de hemel. Ajax begint aan een nieuw tijdperk, met een nieuwe trainer die door veel van zijn voormalige spelers wordt omschreven als een vaderfiguur. Als het Olsen bij Ajax lukt die rol te vervullen voor de oude en nieuwe godenzonen, kan het niet anders dan dat hij zal worden aanbeden. AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998 15

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 14