Foto: Louis van de Vuurst Zes onvergetelijke jaren onder Louis van Gaal werden afgesloten na Ajax - Vitesse (4-0) op 1 juni 1997. De directeur betaald voetbal verliet als ridder in de Orde van Oranje Nassau de Arena. Hij vertrok, samen met assistent Gerard van der Lem en keeperstrainer Frans Hoek, naar een nieuwe uitdaging in Barcelona. slechts vy/verliespunten meer gehad met zes wedstrijden te gaan. Zo dichtbij zijn de Amsterdammers ondanks alles geweest. Europees voetbal In maart schakelt Ajax op spectaculaire wijze Atletico de Madrid uit in de kwartfinale van de Champions League. De eerste wedstrijd eindigt teleurstellend in 1-1. Twee dagen daarvoor had Winston Bogarde, terug van een blessure, geweigerd op de bank plaats te nemen. Hij wordt uit de selectie gezet. Aanvankelijk verwacht iedereen dat zijn rol is uitgespeeld, maar Bogarde biedt excuses aan en komt geleidelijk terug. Op woensdag 19 maart brengt Ajax heel Nederland in vervoering door de tweede wedstrijd in de verlenging na een 1-1 eindstand met 2-3 te winnen. Vooral het geniale doelpunt van invaller Dani in de 100ste minuut is onvergetelijk. Makkelijker om te vergeten is dat het de overigens schandalig harde Madrilenen op de beslissende momenten aan geluk ontbrak. Over de uitschakeling in de halve finale door Juventus op 9 en 23 april 1997 kunnen we beter maar kort zijn. Zelden in zijn historie zal Ajax zo kansloos geweest zijn (nederlagen van 1-2 en 4-1), al denkt menigeen nog met afgrijzen aan die twee kansen die Tijani Babangida in Turijn tijdens het eerste half uur voor een dominant Ajax creëerde. De daarop volgende treffers van Juventus (Lombardo en Vieri) waren weggevers. In het restant van de competitie haalt Ajax een schamele negen uit zes. De ploeg wordt vierde, uiteindelijk genoeg voor Europees voetbal. Succes komt in golfbewegingen. Het Ajax- bootje dreef een jaar of twee dankzij Louis van Gaal, zelf een product uit de Ajax- school, op de top van de golf. Het afgelopen seizoen zette de neerwaartse beweging in. Een volkomen natuurlijk en menselijk proces, geen drama, integendeel. Het was een jaar om veel van te leren. Een jaar waarna je opnieuw kunt beginnen, met een nieuwe trainer, een mooi stadion waaraan je gewend begint te raken, frisse moed en de wetenschap dat Ajax altijd weer terugkomt. Seizoen 1996-1997 was een jaar van reculer pour mieux sauter. 144 AJAX PRESENTATIEGIDS 1997-1998

Magazine (1987-2007) | 1997 | | pagina 143